ویندوز ۱۰ (قسمت سوم)

ویندوز ۱۰ (قسمت سوم)

قسمت دوم این مقاله

Touchscreen Desktop (دسکتاپ با صفحه لمسی)

به لطف دکمه‌های کوچک و نوارهای باریک، از طریق موس و صفحه کلید به راحتی و به خوبی می‌توان با دسکتاپ ویندوز ۱۰ کار کرد. در واقع دسکتاپ این سیستم عامل یکی از بخش‌هایی است که المان‌های صفحات لمسی را ندارد و احتمالا نخواهد هم داشت. پس اگر با دسکتاپ ویندوز ۱۰ بر روی یک تبلت با صفحه لمسی کار می‌کنید، خرید یک موس و صفحه کلید قابل حمل برای کار بر روی دسکتاپ ایده خوبی است.

دسکتاپ ویندوز ۱۰محیط دسکتاپ ویندوز ۱۰

در منوی شروع یا صفحه‌ی شروع بزرگن‌مایی شده به راحتی می‌توان از انگشتان دست استفاده کرد ولی برخی کنترل‌های لمسی بر روی صفحه‌ی دسکتاپ وجود دارند که در مورد نحوه کنترل آنها با استفاده از انگشت نکاتی در ذیل ارائه می‌شوند:

Select (انتخاب کردن): اگر می‌خواهید آیتمی را بر روی دسکتاپ انتخاب کنید، سعی کنید این کار را با نوک انگشت خود انجام دهید زیرا ممکن است سطح انگشت‌تان بزرگ باشد (مگر اینکه دستان کوچکی داشته باشید).

دبل کلیک: در اینجا نیز استفاده از نوک انگشت‌تان مناسب است. برای دبل کلیک کردن یک آیتم بر روی دسکتاپ، دو بار بر روی آن ضربه بزنید.

راست کلیک: این کار کمی پیچیده‌تر است. برای راست کلیک کردن بر روی یک آیتم، ابتدا به آرامی نوک انگشت خود را بر روی صفحه قرار دهید و صبر کنید تا مربع کوچکی بر روی صفحه نمایش ظاهر شود. این منو، حتی اگر انگشت خود را از روی صفحه بردارید، بر روی صفحه باقی می‌ماند. سپس می‌توانید گزینه مورد نظر خود را از بین گزینه‌های موجود در این منو انتخاب کنید.

دوباره تاکید می‌کنیم که بهترین روش برای کار با دستگاه‌های لمسی تحت ویندوز ۱۰ این است که موس و صفحه کلیدی خریداری کنید که از طریق بلوتوث به سیستم متصل می‌شوند. در تبلت‌های کوچک‌تر اگر بخواهید از دست خود برای کنترل دسکتاپ استفاده کنید کارتان سخت‌تر می‌شود. البته کارکردن تحت چنین شرایطی امکان‌پذیر است ولی اگر از محیط دسکتاپ زیاد استفاده می‌کنید، برای مانور و کنترل بهتر بر روی این رابط کاربری قدیمی، بهتر است موس و صفحه کلید تهیه کنید.

تغییر وضوح (رزولوشن) صفحه نمایش

در یک سیستم نمایشی هر چه وضوح بیشتر باشد، همه چیز (از متن و آیکون گرفته تا سایر المان‌های این چنینی) بر روی صفحه نمایش کوچکتر به نظر می‌رسند.

اثر تغییر وضوح بر روی اندازه آیکون‌ها، غیرمستقیم است زیرا در ویندوز ۱۰ هر آیکون و هر کاراکترِ متنی به صورت تعدادِ از پیش تعریف شده‌ای پیکسل به ازای وضوح خاص تعریف شده است. مثلا ممکن است یک آیکون خاص ابعادی معادل ۲۳ پیکسل داشته باشد، ولی بر روی مانیتورهای مختلف به شکل‌های مختلف نشان داده شود. این نسبت ممکن است به صورت یک بیستم صفحه نمایش تبلت یا یک چهلم صفحه نمایش یک مانیتور بزرگ باشد. به نوعی، وضوح عواقبی هم در پی دارد زیرا ممکن است بر روی صفحات نمایش با وضوح بالا در دیدن آیکون‌ها و متون با اندازه کوچک دچار مشکل شوید. تغییر وضوح تصویر کار خیلی پیچیده‌ای نیست.
ویندوز ۱۰

در قسمت Settings بر روی Adjust display settings (تغییر تنظیمات صفحه نمایش) کلیک کنید.
بر روی دسکتاپ راست کلیک کنید و گزینه Display settings (تنظیمات صفحه نمایش) را انتخاب کنید تا برنامه کاربردی Settings باز شود. در اینجا Display (صفحه نمایش) اولین گزینه است. سپس در این صفحه، گزینه‌ی Advanced display settings (تنظیمات پیشرفته صفحه نمایش) (فلش قرمز در شکل بالا) را انتخاب کنید. پنل جدیدی باز می‌شود که می‌توانید Resolution (وضوح) را انتخاب کنید (فلش قرمز شکل پایین). تعداد گزینه‌های این بخش و میزان وضوح بستگی به این دارد که صفحه نمایش‌تان تا چه وضوحی را پشتیبانی می‌کند.

ویندوز ۱۰فهرستی از گزینه‌های بخش وضوح تصویر

در این پنجره می‌توانید از بین گزینه‌های موجود وضوح مورد نظرتان را انتخاب کرده و پس از آن ابتدا بر روی Apply (اعمال تغییرات) و سپس در پیغامی که ظاهر می‌شود بر روی Keep changes (ثبت نهایی تغییرات) کلیک کنید.

ویندوز ۱۰در اینجا می‌توانید وضوح مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که در صورت کاهش وضوح تصویر، ممکن است صفحه نمایش کمی تار و مبهم به نظر برسد و به طور مشابه اگر وضوح تصویری را انتخاب کنید که نسبت ابعادی آن با نسبت ابعادی صفحه نمایش شما متفاوت باشد، عناصر موجود بر روی صفحه نمایش (مانند دکمه‌ها و متن‌های روی صفحه نمایش) به صورت کشیده یا فشرده شده نمایش داده می‌شوند.

روش تغییر پس زمینه‌ی دسکتاپ

در این بخش، نحوه تنظیم یک عکس به عنوان عکس پس زمینه را بررسی می‌کنیم. اگر این عکس، عکسی باشد که به هنگام گشت و گذار اینترنتی پیدا کرده‌اید باید به روش زیر عمل کنید:

در مرورگر اینترنتی مایکروسافت، عکس با اندازه کامل را باز کنید و سپس بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Set as background (تنظیم به عنوان پس زمینه) را انتخاب کنید. تایید را بزنید و کار تمام است.

در مرورگر فایرفاکس، همین مراحل قبل را دنبال کرده و سپس گزینه Set Desktop Background (تنظیم پس زمینه دسکتاپ) را انتخاب کنید. با این کار یک دیالوگ باکس باز خواهد شد که ابتدا Position (موقعیت) را انتخاب کرده و سپس بر روی Set Desktop Background (تنظیم پس زمینه دسکتاپ) کلیک کنید و کار تمام است.

اگر فایل عکس در حافظه دستگاه‌تان قرار دارد طبق روش زیر عمل کنید:

ابتدا بر روی عکس راست کلیک کرده و سپس گزینه Set as desktop background (تنظیم به عنوان پس زمینه دسکتاپ) را انتخاب کنید.
همچنین می‌توانید از قسمت Personalization (شخصی‌سازی) یک عکس جدید یا یک اسلایدشو (slideshow) را به عنوان پس زمینه انتخاب کرده و بر روی دسکتاپ قرار دهید. روش کار به شکل زیر است:
۱- بر روی دسکتاپ راست کلیک کرده و سپس Personalize را انتخاب کنید.
۲- بر روی لینک Desktop background که در انتهای پنل قرار دارد کلیک کنید.
۳- برای انتخاب محل پوشه‌ی عکس موردنظر، بر روی فلشِ منوی کشویی که در سمت راستِ عبارت Picture location (محل تصویر) قرار دارد کلیک کنید. اگر می‌خواهید عکس‌ها به صورت اسلایدشو نمایش داده شوند، برای جستجو و انتخاب پوشه‌ای که حاوی عکس‌های مورد نظرتان است، بر روی دکمه Browse کلیک کنید.
۴-تصاویری را که می‌خواهید به صورت اسلایدشو نمایش داده شوند انتخاب کنید.
۵- در پایین صفحه، می‌توانید این موارد را تنظیم کنید: Picture position (موقعیت عکس که مثلا تمام صفحه را پر کند (fill)، در مرکز صفحه نمایش قرار بگیرد و …)، Change picture every (زمان تعویض عکس‌ها) و Shuffle (در صورتی که تیک این گزینه را بزنید، عکس‌های انتخابی شما به صورت تصادفی نمایش داده می‌شود، اگر این گزینه تیک نخورد، عکس‌ها به ترتیبی که شما انتخاب کردید نمایش داده می‌شوند).

تغییر تِم (Theme) حساب کاربری

در ویندوز، برای تغییر شکل و شمایل کامپیوترتان می‌توانید از تم‌ها استفاده کنید.
تم‌ها معمولا تصاویر پس زمینه دسکتاپ، رنگ پنجره‌های ویندوز، آواها، محافظ صفحه نمایش و نشانگر موس را شامل می‌شوند.
به طور پیش‌فرض، ویندوز تم‌های از پیش نصب شده‌ای دارد و تم‌های بیشتر را می‌توانید از وبسایت مایکروسافت یا سایت‌های دیگر دانلود کنید. همچنین می‌توانید این تم‌ها را سفارشی سازی کنید تا کمی شخصی‌تر شوند. می‌تو‌انید آنها را در قسمت My Themes (تم‌های من) ذخیره کنید.

High Contrast Themes (تمهای با تباین بالا) – تم‌هایی هستند که باعث می‌شوند متون روی صفحه نمایش راحت‌تر دیده شوند. این تم‌ها تباین رنگیِ بالایی برای متن و تصاویر دارند و آنها را متمایزتر ساخته و تشخیص آنها را راحتت‌ر می‌کنند.

روش تغییر تم حساب کاربری در ویندوز ۱۰:
۱- کنترل پنل را به صورت نمایش آیکونی (icon view) باز کنید و Personalization را انتخاب کنید. به مرحله ۴ بروید.
۲- همچنین می‌توانید ابتدا بر روی یک فضای خالی در دسکتاپ راست کلیک کرده و سپس Personalize را انتخاب کنید. به مرحله ۴ بروید.
۳- یا Settings را باز کرده و بر روی آیکون Personalization کلیک کنید و سپس از گزینه‌های سمت چپ، Themes را انتخاب کنید. در سمت راست، بر روی لینک Go to theme settings (رفتن به تنظیمات تم) کلیک کنید.
۴- تم‌های مختلف را ببینید و بر روی تِم موردنظرتان کلیک کنید.
۵- با کلیک بر روی لینک Get more themes online می‌توانید تم‌های بیشتری را دانلود کنید.

ویندوز ۱۰

انتخابِ تم با تباین بالا:
۱- Settings را باز کرده و Personalization را انتخاب کنید.
۲- از لینک های سمت چپ، بر روی Colors (رنگ‌ها) کلیک کنید.
۳- در بخش پایینیِ پنلِ سمت راست، بر روی لینک Go to high contrast color settings (رفتن به تنظیمات رنگ با تباین بالا) کلیک کنید.
۴- بر روی آیکون Ease of Access کلیک کنید.
۵- در سمت چپ بر روی High Contrast (تباین بالا) کلیک کنید و از منوی کشویی سمت راست یکی از تم‌های با تباین بالا را انتخاب کنید.
۶- تغییرات رنگ‌بندی مدنظرتان را انجام داده و بر روی Apply کلیک کنید.

ویندوز ۱۰

مدیریت رمز عبور در ویندوز ۱۰

شما در ویندوز ۱۰ می‌توانید از رمز عبور برای وارد شدن به حساب کاربری، فروشگاه ویندوز و دیگر سرویس‌ها استفاده کنید. ما فرض را بر این می‌گذاریم که در هنگام نصب، رمز عبوری برای سیستم‌تان انتخاب کرده‌اید و اکنون می‌خواهید این رمز عبور را تغییر دهید.

برای این کار:
کلیدهای Ctrl+Alt+Delete را بزنید و سپس بر روی Change a password کلیک کنید.
رمزعبور فعلی‌تان را در قسمت Old password (رمزعبور قدیمی) وارد کنید.
رمزعبور جدیدتان را در قسمت New password (رمزعبور جدید) و Confirm new password (تایید رمزعبور جدید) وارد کنید و سپس کلید Enter را فشار دهید.

حساب کاربری ویندوز ۱۰

تغییر رمزعبور با استفاده از بخش Settings:
Settings را باز کرده و بر روی Accounts کلیک کنید.
از گزینه سمت چپ، Sign-in options را انتخاب کنید.
بر روی دکمه Change در زیر قسمت Password کلیک کنید.
رمزعبور فعلی‌تان را وارد کرده و بر روی Next کلیک کنید تا بقیه مراحل را طی کنید.
در قسمت‌های New password و Reenter password (ورود مجدد رمزعبور)، رمزعبور جدیدتان را وارد کنید.
یک عبارت راهنما (hint) برای یادآوری رمزعبور تایپ کرده و سپس بر روی Next کلیک کنید.

ویندوز ۱۰

توجه: اگر کامپیوتر شما بر روی یک دامنه (دامین) قرار دارد، مدیر (ادمین) سیستم‌تان باید رمزعبور شما را ریست کند.

فعال/غیرفعال سازی حالت Disk Write Protection

یکی از روش‌هایی که می‌توانید از اطلاعات سیستمان محافظت کنید، قرار دادن حالت فقط خواندن بر روی درایوهایتان است. این روش در نسخه‌های قدیمی ویندوز مانند ویندوز ویستا، ۷ و ۸ نیز وجود دارد.

فعال‌سازی حالت Write protection (فقط خواندن) بر روی یک درایو از تغییر عمدی یا سهوی محتوای آن درایو توسط خود شما یا سایر افراد جلوگیری می‌کند. در واقع نمی‌توانید از این درایو به هیچ شکلی استفاده کنید. یعنی نه می‌توانید فایلی را از روی آن حذف کنید، نه می‌توانید فایلی را بر روی آن کپی کنید. فایل‌های موجود بر روی آن درایو صرفا قابل اجرا هستند. مثلا اگر یک فایل PDF بر روی چنین درایوی دارید این فایل فقط قابل اجرا بوده و قابل حذف یا انتقال نیست.

پنجره Command prompt (خط فرمان) را باز کنید (البته در حالتی که حق دسترسی مدیریت (ادمین) داشته باشد):
عبارت diskpart را تایپ کنید و اینتر بزنید.
عبارت list disk را تایپ کنید و اینتر بزنید.
به عددی که در کنار کلمه disk نوشته شده توجه کنید. می‌توانید از این عدد در فعال‌سازی یا غیرفعال کردن حالت write protection برای آن دیسک استفاده کنید.
حال عبارت select disk # را تایپ کنید. علامت # همان عددی است که در مرحله قبل به آن اشاره شد (مثلا اگر سه دیسک دارید و می‌خواهید این حالت را برای دیسک ۲ فعال/غیرفعال کنید باید select disk 2 را تایپ کنید. هم‌چنین توجه داشته باشید که در این مرحله فعلا فقط دیسک مورد نظرتان را انتخاب کرده‌اید و برای فعال/غیرفعال سازی باید مراحل بعدی را دنبال کنید).
ویندوز ۱۰

برای فعال‌سازی حالت write protection برای دیسک انتخابی، عبارت attributes disk set readonly (حالت فقط خواندن برای دیسکِ انتخابی را فعال کن) را تایپ کنید.
برای غیرفعال‌سازی این حالت عبارت attributes disk clear readonly (حالت فقط خواندن برای دیسک انتخابی را غیرفعال کن) را تایپ کنید.
توجه: نمی‌توانید درایور ویندوز (معمولا درایو C) را write protect کنید.

نحوه قفل کردن کامپیوتر

در این بخش، نحوه قفل کردن کامپیوترتان را بررسی می‌کنیم. ویژگیِ قفل کردنِ ویندوز ۱۰ این امکان را به شما می‌دهد که بدون نیاز به خروج از حساب کاربریتان، کامپیوترتان را قفل کنید. با این کار می‌توانید پس از ورود مجدد به محیط ویندوز، کارتان را از آخرین جایی که رها کردید ادامه دهید و در عین حال تا زمانی که کامپیوترتان قفل است، امنیتش حفظ خواهد شد.

میانبر بر روی صفحه کلید:
بهترین و راحت‌ترین روش برای قفل کردن کامپیوتر استفاده از کلیدهای ترکیبی Windows+L است.
نحوه قفل کردن کامپیوتر با استفاده از منوی شروع ویندوز ۱۰:
منوی شروع را باز کنید.
بر روی نام کاربری و سپس بر روی گزینه Lock کلیک کنید.

قفل کردن ویندوز ۱۰

نحوه قفل کردن کامپیوتر از طریق مدیر وظیفه (Task Manager)
Task Manager را باز کنید.
ابتدا بر روی زبانه User کلیک کرده و سپس بر روی حساب کاربری راست کلیک کنید.
بر روی گزینه Disconnect کلیک کنید.
برای تایید، بر روی Disconnect user کلیک کنید.

ویندوز ۱۰

نحوه قفل کردن کامپیوتر با استفاده از Ctrl+Alt+Del:
کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt+Del را فشار دهید و بر روی گزینه Lock کلیک کنید.

ویندوز ۱۰

افزودن یا حذف اسکن اثرانگشت برای ورود به حساب کاربری

مایکروسافت نحوه دسترسی شما به حساب کاربریتان در ویندوز ۱۰ را تغییر داده است. ویندوز ۱۰ ویژگی جدیدی به نام Windows Hello معرفی کرده که یک سیستم اصالت سنجی بیومتریک است و به منظور ایمن‌سازی دستگاه‌تان با استفاده از اسکن اثرانگشت، چهره یا شبکیه چشم طراحی شده است. نه تنها از این ابزار می‌توانید برای ورود به حساب کاربریتان استفاده کنید بلکه با استفاده از اثرانگشت‌تان می‌توانید برنامه‌های کاربردی خریداری شده از فروشگاه ویندوز را نیز ایمن کنید.

امکان اسکن اثرانگشت در حال حاضر بر روی برخی لپتاپ‌های مدرن وجود دارد. Windows Hello برای اسکن چهره یا شبکیه از سخت افزار و نرم افزار خاصی استفاده می‌کند و از این رو در حال حاضر تعداد دستگاه‌های معدودی وجود دارند که از این ویژگی ویندوز ۱۰ پشتیبانی می‌کنند.

اگر سیستم‌تان الزامات سخت‌افزاری مورد نیاز برای ویژگی Windows Hello را ندارد، این گزینه در تنظیمات کامپیوترتان وجود نخواهد داشت.

توجه: پیش از استفاده از Windows Hello باید یک PIN برای حساب کاربریتان تعیین کنید.

برای افزودن یا حذف اسکن اثرانگشت برای حساب کاربریتان:
برنامه کاربردی Settings را باز کرده و بر روی گزینه Accounts کلیک کنید.
از بین گزینه‌های سمت چپ، بر روی Sign-in options کلیک کنید.
در پنل سمت راست، بر روی دکمه Set up در زیر Fingerprint کلیک کنید.

ویندوز ۱۰

بر روی Get Started کلیک کنید تا بقیه مراحل را طی کنید.
برای تایید، PIN حساب کاربریتان را وارد کنید.
طبق دستورالعمل نشان داده شده بر روی صفحه، انگشت‌تان را اسکن کنید. انگشت شما چندین بار و در چند زاویه مختلف اسکن خواهد شد تا بهترین حالت آن ذخیره شود.
برای اتمام تنظیمات بر روی دکمه Close کلیک کنید یا بر روی Add another کلیک کنید تا اسکن دیگری از اثرانگشت‌تان اضافه کنید.

به منظور حذف اثر انگشت، در قسمت Sign-in options بر روی دکمه Close در زیر Fingerprint کلیک کنید.

تهیه فایل پشتیبان (Backup)

مایکروسافت در ویندوز ۸.۱ بخش File History (تاریخچه فایل) را معرفی کرد که به کاربران اجازه می‌داد تا با فعال کردن این گزینه و انتخاب یک درایو، از فایل‌های خود در پوشه‌های Libraries(کتابخانه)، Contacts (لیست تماس)، Favorites (علایق) و دسکتاپ به طور خودکار فایل پشتیبان (بکاپ) تهیه کنند. نام این ویژگی در ویندوز ۱۰ تغییر کرده و به همان Backup سابق برگشته است. همچنین می‌توانید گزینه‌های این بخش را طوری تنظیم کنید که از سایر محل‌های مورد نظر شما فایل پشتیبان تهیه کنید یا از برخی از محل‌ها پشتیبان نگیرد.

بکاپ ویندوز ۱۰گزینه‌های بکاپ در ویندوز ۱۰

در قسمت Settings ویندوز ۱۰ نسخه ساده شده‌ای از این ویژگی قرار دارد که می‌توانید سه کار در آن انجام دهید: (۱) آن را فعال یا غیرفعال کنید، (۲) درایوی را که قرار است از آن فایل پشتیبان تهیه شود انتخاب کنید و (۳) پشتیبان‌گیری دستی (غیرخودکار) انجام دهید.

ابتدا باید محل ذخیره‌سازی فایل پشتیبان را تعیین کنید که این کار با کلیک بر روی گزینه Add a backup location on this PC (یک محل ذخیره‌سازی پشتیبان بر روی این کامپیوتر اضافه کن) انجام می‌شود. بهتر است که یک هارد اکسترنال را برای این کار انتخاب کنید و فایل پشتیبان را بر روی آن کپی کنید. همچنین می‌توانید مکانی را بر روی شبکه اضافه کنید (البته اگر دوست دارید و برایتان مناسب است).

پس از این مرحله، این صفحه به شما نشان می‌دهد که فایل پشتیبان چه مقدار از فضای درایو انتخاب شده را اشغال می‌کند. همچنین تاریخ و زمان آخرین باری که از فایل‌های خود پشتیبان گرفته‌اید نشان داده می‌شود. نسخه دقیق‌تر و بهتر این ابزار در کنترل پنل قرار دارد که در آموزش‌های آتی به آن و گزینه‌هایش می‌پردازیم.

بازیابی (Recovery)

مشابه با Backup، بخش Recovery در Settings ویندوز ۱۰ مجموعه‌ای از تنظیمات ساده‌سازی شده را شامل می‌شود. با وجود این، چند ویژگی اضافه در اینجا وجود دارند که وقتی سیستم‌تان با مشکل مواجه شد به کمک شما می‌آیند و از آن بهتر اینکه گزینه‌های این پنل ارتباط منطقی با همدیگر دارند.

ریکاوری ویندوز ۱۰گزینه‌های موجود در بخش Recovery برای مواقعی که سیستم با مشکل مواجه می‌شود.

گزینه‌های این بخش عبارتند از:
Refresh your PC without affecting your files (سیستم‌تان را بدون ایجاد تغییر در فایل‌ها نو کنید)، همانطور که از اسمش پیداست، این بخش مانند زدن دکمه ریست است. اگر با مشکلی (چه عملکردی یا غیره) مواجه شدید، با انتخاب این گزینه طی یک فرآیند سریع ویندوز پاک شده و مجدد به شکل پیش فرض کارخانه نصب می‌شود و لذا نیازی نیست وقت‌تان را برای فرآیند طولانی نصب ویندوز از طریق دیسکهای راه انداز و USB درایوها تلف کنید و مهم‌تر از آن اینکه، برخلاف نسخه‌های قبلی سیستم عامل ویندوز، در ویندوز ۱۰ این فرآیند در زمان کمتری انجام می‌شود.

نکته جالب این است که تمام داده‌های شخصی، تنظیمات و برنامه‌های کاربردی Metro حفظ شده و حذف نمی‌شوند و پس از نصب مجدد ویندوز، مجددا برگردانده می‌شوند (البته برنامه‌های نرم افزاری روی دسکتاپ پاک می‌شوند).

Remove everything and reinstall Windows (همه چیز را پاک کن و ویندوز را مجدد نصب کن) که این گزینه نیز همان کار گزینه قبلی را می‌کند و تنها تفاوت این است که تمام داده‌های شخصی و برنامه‌های کاربردیتان را پاک می‌کند و یک ویندوز جدید مثل روز اول به شما تحویل می‌دهد و هر فایلی که بر روی هارددیسک (درایو C یا درایو ویندوز) دارید پاک می‌شود. پس پیش از انتخاب این گزینه ابتدا مطمئن شوید که از داده‌هایتان فایل پشتیبان گرفته‌اید.

Advanced setup (راه اندازی پیشرفته) برای زمانی است که با مشکل مواجه شدید و می‌خواهید ویندوز را از طریق بوت و با ویندوز کپی شده روی دیسک یا فلش نصب کنید. همچنین در این گزینه می‌توانید تنظیمات بوت ویندوز (startup settings) را تغییر دهید یا ویندوز را از طریق Image پشتیبانی که تهیه کرده‌اید بازگردانی کنید. (توجه داشته باشید که با بازگردانی ویندوز از طریق Image، تمامی فایل‌ها، نرم ‌افزارها و ابزارها و حتی تنظیمات به حالتی بازگردانی خواهند شد که در زمان Image‌گیری از سیستم عامل بر روی سیستم وجود داشتند، بنابراین سعی کنید از فایل‌های حساس خود حتما Backup تهیه کنید و سپس عملیات Restore (بازگردانی) را انجام دهید.

پاکسازی هارددیسک (Disk Cleanup)

به منظور استفاده از بهترین عملکرد کامپیوترتان، فضای دیسک آن را باید همیشه تمیز نگه دارید. یکی از برنامه‌های کاربردی که به حفظ عملکرد مناسب کامپیوترتان کمک می‌کند، Disk Cleanup است.
این برنامه فایل‌های ناخواسته و اضافی مانند فایل‌های موقتی (temps)، فایل‌های درون سطل آشغال، فایل‌های سیستم، فایل‌های قدیمی ویندوز و غیره را پاکسازی کرده و کمک می‌کند تا سیستمتان سریع‌تر کار کند.

به جز پاک کردن فایل‌های ناخواسته، برای فشرده کردن فایل‌ها و در نتیجه خالی کردن فضای هارد دیسک نیز می‌توان از این برنامه استفاده کرد. (با این کار، فضای بیشتری خواهید داشت).
با استفاده از ویژگی فشرده کردن فایل‌ها، Disk Cleanup فایل‌های قدیمی را که مدت زیادی از آن‌ها استفاده نکرده‌اید فشرده می‌کند و لذا فضای بیشتری بر روی هارددیسک خواهید داشت.

توجه: دسترسی به فایل فشرده بیشتر از دسترسی به فایل فشرده نشده زمان می‌برد.

نحوه باز کردن برنامه کاربردی Disk Cleanup:
در جعبه جستجو، عبارت cleanmgr را تایپ کرده و cleanmgr Windows application را (فلش زرد شماره ۲ در شکل زیر) انتخاب کنید.
اگر بیش از یک درایو بر روی سیستم تان دارید، درایوی را که می خواهید پاک سازی شود انتخاب کنید.
فایل‌هایی که می‌خواهید پاک شوند انتخاب کرده و OK را بزنید.

Disk Cleanup ویندوز ۱۰

در پیام تایید، بر روی Delete Files کلیک کنید.

Disk Cleanup ویندوز ۱۰

نحوه بهینه‌سازی درایوها

بهینه سازی درایو همان Disk defragment (یکپارچه‌سازی هارددیسک) سابق است و ابزاری است که با بازآرایی داده‌های ذخیره شده بر روی هارددریسک، کارآیی سیستم را افزایش می‌دهد.
به طور پیش فرض، کامپیوترتان با استفاده از ویژگی نگهداریِ خودکار، درایوها را بهینه‌سازی می‌کند. با وجود این، خودتان نیز می‌توانید به صورت دستی آن‌ها را بهینه‌سازی کنید.

توجه: فقط درایوهایی با فرمت FAT، FAT32 و NTFS را می‌توانید بهینه سازی کنید.

نحوه بهینه سازی درایوها در ویندوز ۱۰:
File Explorer را باز کرده و از پنل سمت چپ بر روی This PC کلیک کنید.
بر روی درایوی که می‌خواهید بهینه سازی شود کلیک کرده و سپس بر روی زبانه Manage که در نوار بالای صفحه و کنار View قرار دارد کلیک کنید.
بر روی دکمه Optimize (بهینه‌سازی) کلیک کنید.

ویندوز ۱۰

همچنین می‌توانید بر روی درایو راست کلیک کرده و سپس Properties را انتخاب کنید.
به زبانه Tools رفته و سپس گزینه Optimize کلیک کنید.

ویندوز ۱۰

درایوی را که می‌خواهید بهینه‌سازی شود انتخاب کنید و بر روی دکمه Analyze کلیک کنید تا ویندوز بررسی کند که آیا این درایو به بهینه‌سازی نیاز دارد یا خیر.
درایوی را که باید بهینه‌سازی شود انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه Optimize کلیک کنید.

ویندوز ۱۰

نحوه بازگردانی سیستم (System Restore) در ویندوز ۱۰

اگر کامپیوترتان به درستی کار نمی‌کند، می‌توانید از طریق نقاط زمانی بازگردانی (Restore points) که System Protection آنها را ایجاد کرده از این ویژگی استفاده کنید و سیستم عامل‌تان را به همان وضعیتی که در موقع ایجاد آن نقطه‌ی زمانی وجود داشت برگردانید.

نقاط زمانی بازگردانی را می‌توان به صورت دستی یا خودکار ایجاد کرد. وقتی سیستم را بازگردانی می‌کنید، System Protection به طور خودکار یک نقطه زمانی بازگردانی ایجاد می‌کند که می‌توانید از آن استفاده کرده و تغییرات ایجاد شده در اثر عملیات بازگردانی را بازگردانید.
بازگردانی بر روی فایل‌های شخصی شما اثر نمی‌گذارد ولی ممکن است برخی برنامه‌ها و درایورهای نصب شده پاک شوند.

توجه: برای انجام این عملیات باید با حساب کاربری مدیر (ادمین) وارد سیستم شوید.
نحوه بازگردانی سیستم:
ابتدا کنترل پنل در حالت نمایش آیکونی را باز کرده و بر روی گزینه Recovery (بازیابی) کلیک کنید.
سپس بر روی لینک Open System Restore کلیک کنید.

ویندوز ۱۰

در صورتی که UAC فعال بود و پیغامی ظاهر شد بر روی Yes کلیک کنید.
اکنون نقطه زمانیِ موردنظر را انتخاب کنید.
به منظور بررسی اینکه در اثر بازگردانی کدامیک از برنامه‌ها و درایوها تحت تاثیر قرار می‌گیرند، بر روی دکمه Scan for affected programs کلیک کنید.
برای ادامه، بر روی دکمه Next کلیک کنید.

ویندوز ۱۰

بر روی دکمه Finish کلیک کنید تا فرآیند بازگردانی آغاز شود. برای تایید عملیات، در پنجره‌ای که ظاهر می‌شود بر روی Yes کلیک کنید.
سیستم شما مجدد راه اندازی شده و بازگردانی را انجام می‌دهد.

ویندوز ۱۰

نحوه بازگشت از ویندوز ۱۰ به ویندوز ۷ یا ۸

اگر از جمله کاربرانی هستید که سیستم عامل خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا داده‌اید ولی سخت‌افزار سیستم‌تان جوابگو نیست، برنامه‌های ضروری مورد نیازتان در ویندوز ۱۰ کار نمی‌کنند یا اینکه از شکل و شمایل این سیستم جدید خوشتان نمی‌آید و قصد بازگشت به نسخه‌ی قبلی را دارید، مایکروسافت به شما اجازه این کار می‌دهد.

تنها تحت شرایط زیر می‌توانید به نسخه قبلی بازگردید:
۱. شرط اول این است که از زمان ارتقای سیستم عامل از نسخه‌های قبلی به ویندوز ۱۰ بیش از ۳۰ روز نگذشته باشد. مایکروسافت صرفا در بازه زمانی ۳۰ روز پس از ارتقا امکان بازگشت به نسخه قبلی را به شما می‌دهد.

۲. شرط دوم این است که پوشه‌های ویندوز قدیمی (یعنی C:/Windows.old) هنوز بر روی سیستم‌تان وجود داشته باشند.

۳. شرط سوم این است که پس از ارتقا، ویندوز ۱۰ را مجدد نصب نکرده نباشید.

توجه: پیش از بازگشت به نسخه قبلی، از فایل‌هایتان نسخه پشتیبان (بکاپ) تهیه کنید.

برای بازگشت از ویندوز ۱۰ به ویندوز ۷ یا ۸:
تمام حساب‌های کاربری که پس از ارتقا به ویندوز ۱۰ ایجاد کردید حذف کنید.
برنامه کاربردی Settings را باز کرده و سپس بر روی گزینه Update & Security کلیک کنید.
از گزینه‌های سمت چپ، بر روی Recovery کلیک کنید.
در پنل سمت راست، در پایین قسمت Go back to Windows x بر روی دکمه Get Started کلیک کنید. (x می‌تواند ۷ (به معنی ویندوز سون)، ۸ یا ۸.۱ باشد و نسخه‌ی سیستم عامل قبلیتان بستگی دارد).
ویندوز ۱۰

در فرمی که ظاهر می‌شود علت بازگشت خود به نسخه قبلی را انتخاب کنید و برای ادامه بر روی دکمه Next کلیک کنید.

ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ سعی می‌کند ترغیبتان کند که از همین نسخه استفاده کنید و به نسخه قبلی برنگردید، برای ادامه Next را بزنید تا مابقی عملیات حذف ویندوز۱۰ و بازگشت به نسخه قبلی را ادامه دهید.

ویندوز ۱۰

فرآیند پاک کردن ویندوز بسته به سخت‌افزار سیستم‌تان ممکن است یک ساعت یا بیشتر زمان ببرد. وقتی که به نسخه قدیمی سیستم عامل برگشتید، باید تمام برنامه‌های کاربردی و نرم‌افزارها را مجدد نصب کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (اولین امتیاز را شما بدهید!)
پردازش...

دیدگاه