امنیت در موبایل

 

این روزها تلفن های هوشمند و تبلت ها مانند یک رایانه همه فن حریفند، به گونه ای که هم اکنون به کمک این دو ابزار به راحتی می توانید قریب به اتفاق امور دیجیتالی خود را انجام دهید. به همین دلیل همانقدر که توجه به امنیت در دنیای رایانه و اینترنت مهم است، توجه به آن در تلفن های هوشمند و تبلت ها نیز دارای اهمیت است. این ابزارها، رایانه هایی کوچک در جیب شما هستند که ممکن است تمام زندگی آنلاین شما را میزبانی کنند.

چرا امنیت در موبایل و تبلت مهم است؟

این روزها تلفن های هوشمند و تبلت ها مانند یک رایانه همه فن حریف برای شما کار می کنند، به گونه ای که هم اکنون به کمک این دو ابزار به راحتی می توانید ایمیل های خود را بخوانید و به آنها پاسخ دهید، حساب بانکی خود را چک کنید و یا آنکه در شبکه های اجتماعی مختلف مانند فیس بوک یا توییتر گشت و گذار کنید. علاوه بر آن، به کمک دوربین های باکیفیتی که بر روی این ابزارها وجود دارد، ممکن است که شما لحظات مختلف زندگی خود را همراه با خانواده یا دوستان تان ضبط کنید. به همین دلیل همانقدر که توجه به امنیت در دنیای رایانه و اینترنت مهم است، توجه به آن در تلفن های هوشمند و تبلت ها نیز دارای اهمیت است زیرا این ابزارها، رایانه هایی کوچک در جیب شما هستند که ممکن است تمام زندگی آنلاین شما را میزبانی کنند.

آنچه که در ابتدای این دوره باید در نظر بگیرید این است که از این پس به تلفن هوشمند و یا تبلت خود به عنوان رایانه رومیزی و یا لپ تاپ تان نگاه کنید و رعایت نکات امنیتی مختلف در مورد آن را فراموش نکنید. نکاتی که در طی این دوره آموزشی با آن ها آشنا خواهید شد و خواهید دانست که چگونه از گوشی هوشمند و یا تبلت خود در برابر خطرات مختلف مانند حملات سایبری، بدافزارها و… محافظت کنید.

در نهایت نیز بد نیست که این نکته را گوشزد کنیم که امنیت در دنیای فناوری اطلاعات مانند امنیت در دنیای واقعی نسبی است و هیچ تضمین ۱۰۰٪ وجود ندارد. علاوه بر این اگر دوره‌ی آموزشی «امنیت در کامپیوتر و اینترنت» ما را نگذرانده اید، ثبت نام در آن را به شما شدیدا پیشنهاد می کنیم؛ زیرا با به پایان رساندن این دوره، درک شما از مفهوم امنیت در دنیای تکنولوژی بهتر و دقیق تر خواهد شد.

 همانگونه که در مقدمه این دوره گفتیم، این روزها تلفن های همراه و تبلت ها نقش رایانه هایی را بازی می کنند که به راحتی در جیب ما جا می شوند. برای همین این ابزارها مانند رایانه ها از یک سیستم عامل استفاده می کنند که در زبان انگلیسی Mobile Operating System نامیده می شوند و بسته به شرکت تولید کننده گوشی هوشمند یا تبلت، نام سیستم عامل متفاوت است. به عنوان مثال شرکت اپل صاحب سیستم عامل آی او اس (iOS) و گوگل صاحب سیستم عامل اندروید (Android) است.

با این مقدمه بد نیست که نگاهی کوتاه به سیستم عامل های معروف و پرکاربرد در دنیای گوشی های هوشمند و تبلت ها بیاندازیم.

آی او اس- اپل (iOS- Apple)
آی او اس سیستم عامل بسته ای (Closed Source) است که هسته اش را سیستم عامل داروین تشکیل می‌دهد. شرکت اپل این سیستم عامل را برای اولین بار در سال ۱۳۸۶ منتشر کرد و هم اکنون بر روی آی فون، آی پاد، آی پد و دومین نسل از تلویزیون های اپل فعال است. به دلیل ویژگی بسته بودن آی او اس، نصب اپلیکیشن های مختلف بر روی آن تنها از طریق اپ استور اپل امکان پذیر است هر چند باجیلبرک کردن (Jailbreak) می توان بدون مراجعه به اپ استور و از طریق سایت های دیگر، اپلیکیشن های مختلف را نصب کرد.

اما شاید بد نباشد به این نکته اشاره کنیم که جیلبرک کردن ای او اس شما را در خطر قرار می دهد و با توجه به عنوان این دوره که «امنیت در گوشی های هوشمند و تبلت ها» است، ما به شما پیشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی آی فون، آی پد و… خود را جیلبرک نکنید. در ادامه این دوره در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اندروید- گوگل (Android- Google)
اندروید سیستم عامل باز و آزاد (Free and Open Source) است که براساس لینوکس نوشته شده است. شرکت گوگل این سیستم عامل را برای اولین بار در سال ۱۳۸۷ منتشر کرد که از آن زمان تا کنون با استقبال خیره کننده ای مواجه شده است و براساس آخرین آمار، ۵۲٫۵ درصد از بازار تلفن های همراه را به خود اختصاص داده است.

سیستم عامل اندروید به دلیل ماهیت متن باز بودن آن، توسط شرکت های مختلفی که سازنده گوشی های هوشمند و تبلت هستند مورد استفاده قرار می گیرد و شاید فعال ترین شرکت در این زمینه را سامسونگ دانست که با گوشی های هوشمند و تبلت های گلکسی خود، سهم خوبی را در این بازار به خود اختصاص داده است.

ویندوز فون- مایکروسافت (Windows Phone- Microsoft)
ویندوز فون سیستم عامل بسته (Closed Source) است که در سال ۱۳۸۹ توسط شرکت مایکروسافت عرضه شد. این سیستم عامل که به صورت کامل از نظر ظاهری مجددا طراحی شده است، با تمامی محصولات مایکروسافت مانند اسکای درایو، اکس باکس لایو و… هماهنگی دارد. معروف ترین شرکتی که تاکنون گوشی های هوشمند مبتنی بر ویندوز فون را به بازار عرضه کرده است، شرکت نوکیا بوده است که گوشی هوشمند لومیا یکی از مطرح ترین آنهاست.

این سیستم عامل هر چند که تا حدودی موفق بوده است، اما به دلیل پیکربندی و امکانات محدودی که در اختیار کاربران فارسی زبان و به خصوص ایرانی قرار می دهد، با استقبال خوبی در ایران مواجه نشده است. به همین دلیل، در این دوره آموزشی به این سیستم عامل و جنبه های مختلف آن نخواهیم پرداخت.

سه مورد بالا را می توان مشهورترین سیستم های عامل گوشی های هوشمند و تبلت ها در میان کاربران فارسی زبان دانست هر چند که سیستم های عامل دیگری مانند بادا، بلک بری، سیمبیان و… نیز بر روی گوشی های همراه فعال هستند اما به دلیل آنکه آی او اس و اندروید در میان کاربران فارسی زبان بسیار محبوب اند، تمرکز این دوره آموزشی بر روی این دو سیستم عامل خواهد بود.

به همین دلیل تا پایان این دوره و در طی درس های مختلف، شما تنها با جنبه های مختلف امنیت در ای او اس و اندروید آشنا می شوید. سیستم عامل هایی که در گوشی های هوشمند مانند آیفون و یا سامسونگ گلکسی و تبلت هایی مانند آی پد یا نکسوس ۷ یا ۱۰ به کار برده شده اند.

علاوه بر این اگر تمایل دارید که در مورد سیستم عامل های مختلف گوشی های همراه و تبلت ها بیشتر بدانید، می توانید این مطلب ویکی پدیای فارسی و یا انگلیسی را بخوانید.

با خواندن درس قبل متوجه شده اید که تمرکز این دوره آموزشی بر روی سیستم عامل آی او اس و اندروید است و به همین دلیل اکثر مطالب این دوره آموزشی در مورد روش ها و ترفندهای افزایش امنیت در این دو سیستم عامل است، حال می خواهد این سیستم عامل بر روی آی فون باشد، نکسوس ۷ باشد و یا سامسونگ گلکسی یا آی پد.

اما قبل از اینکه به صورت تخصصی به این دو سیستم عامل بپردازیم، بد نیست که فارغ از نوع گوشی و یا تبلت و سیستم عامل آن، نکاتی کلی که می تواند برای هر گوشی هوشمند و تبلتی کاربردی باشد را بیان کنیم.

تنها نگذاشتن گوشی هوشمند و تبلت خود!

اولین و ساده ترین نکته که می توان آن را به تمام گجت ها و ابزاری دیجیتالی و قابل حمل مانند دوربین عکاسی هم نسبت داد آن است که گوشی هوشمند و تبلت خود را به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی تنها نگذارید، حتی در مقابل دوستان صمیمی خود!

شاید با خواندن پاراگراف بالا بگویید که این نکته کاملا بدیهی است، زیرا با تنها گذاشتن گوشی هوشمند و تبلت تان، ممکن است که یک فرد آنها را بدزدد. اما اگر پاسخ درسنامه را بخواهید، باید بگوییم که دزدیده شدن گوشی هوشمند و تبلت شما تنها بخشی از علت بیان این نکته است. بخش مهمتر و بااهمیت تر به این نکته باز می گردد که دستگاه شما حاوی اطلاعات حیاتی و مهمی مانند لیست ایمیل ها و تصاویر خصوصی شماست که با تنها گذاشتن آن، امکان انتشار و لو رفتن آنها را افزایش می دهید! مثلا از کجا معلوم زمانی که برای شستن دست های خود به دستشویی رستوران می روید، گارسون و یا دوست شما مشغول چک کردن ایمیل و یا کپی کردن اطلاعات داخل دستگاه شما نباشد؟!

پس فراموش نکنید که تحت هیچ شرایطی گوشی هوشمند و تبلت خود را تنها نگذارید.

به روز بودن سیستم عامل

اگر دوره «مبانی امنیت در کامپیوتر و اینترنت» را خوانده باشید، متوجه شده اید که به روز نگه داشتن نرم افزارها و سیستم عامل رایانه یتان بسیار حیاتی و مهم است. این قاعده در مورد گوشی های هوشمند و تبلت ها نیز برقرار است و شما باید همواره گوشی هوشمند یا تبلت خود را به آخرین نسخه سیستم عامل ارائه شده از سوی شرکت توسعه دهنده آن، ارتقا دهید و آن را به روز نگه دارید.

این کار باعث می شود که حفره های امنیتی احتمالی در سیستم عامل از بین بروند و اطلاعات شما در امنیت بیشتری قرار داشته باشند. در مورد سیستم عامل آی او اس هم باید بر روی این نکته تاکید کنیم که تحت هیچ شرایطی و به هیچ عنوان از نسخه جیلبرک شده استفاده نکنید. علت این پیشنهاد به این نکته باز می گردد که نسخه های جیلبرک شده در بسیاری مواقع دارای حفره های امنیتی زیادی هستند که امکان رصد و جاسوسی بر روی گوشی هوشمند و یا تبلت تان را بالا می برند. دقت کنید که این مورد برای سیستم عامل اندروید نیز صادق است و تا جایی که امکان دارد از روت کردن ابزار اندرویدتان خودداری کنید.

انتخاب رمز عبور مناسب و قوی

یکی از ساده ترین روش ها برای افزایش امنیت گجت ها و همچنین حساب های آنلاین تان، انتخاب رمز عبور مناسب و قوی است. رمز عبوری که طولانی و پیچیده، شامل حروف بزرگ، کوچک، عدد و علامت های خاص مانند درصد (٪) و به اطلاعات شخصی شما مانند تاریخ تولد یا شماره تلفن همراه تان مربوط نباشد.

رمز عبور مناسب و قوی این امکان را به شما می دهد که اطلاعات موجود در دستگاه خود را پس از چند بار وارد شدن رمز عبور اشتباه به صورت کامل پاک کنید. در این مورد در درس های آینده بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دقت در دانلود اپلیکیشن های مختلف

مهمترین ویژگی گوشی های هوشمند و تبلت ها وجود میلیون ها اپلیکیشن مختلف است که جذابیت استفاده از این ابزارها را دو چندان می کند. اما خطری که با ظهور این اپلیکیشن ها، کاربران گوشی های هوشمند و تبلت ها را تهدید می کند، وجود اپلیکیشن هایی است که حاوی بدافزار هستند و خطر جاسوسی و دزدیدن اطلاعات را با خود به همراه دارند.

با نگاهی به اخبار مختلف، به راحتی می توان ده ها اپلیکیشن مخرب را یافت که با روش ها و ترفندهای مختلفی مشغول دزدیدن اطلاعات کاربران بوده اند. مثلا ممکن است یک اپلیکیشن مخرب که حاوی بدافزار است، آدرس ایمیل شما را بدزدد و آن را به اسپمرهای مختلف ارسال کند و یا در حالت بدتر، کلیه های حرکات شما در گوشی همراه یا تبلت تان را زیر نظر بگیرید و نام های کاربری و رمزهای عبور آنها را بدزد!

به همین دلیل، در هنگام نصب هر اپلیکیشن در مورد درستی آن دقت لازم را داشته باشید و تا زمانی که از منتشر کننده آن اطمینان حاصل نکرده اید، آن را نصب نکنید. این نکته را هم بد نیست بگوییم که از نظر امن بودن اپلیکیشن های مختلف، وضعیت اپ استور اپل در مقایسه با گوگل پلی بسیار بهتر است و علت آن به سیاست سخت گیرانه اپل برای تایید یک اپلیکیشن باز می گردد، سیاستی که در مورد گوگل پلی آنقدرها سخت گیرانه نیست.

دقت در استفاده از اینترنت بی‌سیم

در این مورد در دوره «مبانی امنیت در کامپیوتر و اینترنت» صحبت کرده ایم، اما به دلیل اهمیت آن مجددا به آن اشاره ای می کنیم.

به طور کلی در زمانی که شما به اینترنت بی سیم در یک مکان عمومی (مانند کتابخانه، فرودگاه و…) متصل می شوید، آنچه که باید همواره به یاد داشته باشید آن است که از اتصال امن برای رد و بدل کردن اطلاعات مهم و حساس مانند وارد کردن مشخصات حساب بانکی خود و یک آدرس ایمیل و رمز عبورتان اطمینان حاصل کنید.

به همین دلیل در زمانی که وارد حساب بانکی یا ایمیل خود می شوید، باید به یاد داشته باشید که از طریق گواهینامه امنیتی SSL وارد شوید. راه شناسایی این نوع اتصال امن که کلیه اطلاعات رد و بدل شده بین رایانه شما و مقصد را رمزگذاری می کند، دقت به آدرس سایت است. اگر آدرس سایتی به صورت httpS:// بود، اتصال شما امن است.

علاوه بر این به شما پیشنهاد می کنیم که برای اطمینان بیشتر و محافظت از خود در مکان های عمومی، از اتصال وی پی ان (VPN) استفاده کنید تا امکان دزدیده شدن اطلاعات ارسالی و دریافتی توسط شما از بین برود.

نکته: اگر تبلت یا گوشی هوشمند شما دارای اتصال اینترنت ۳G است، به شما پیشنهاد می کنیم که از این اتصال به جای اینترنت بی سیم استفاده کنید.

فعال کردن امکان پاک کردن اطلاعات از راه دور

احتمال گم کردن یا به سرقت رفتن هر ابزار قابل حملی وجود دارد و گوشی های هوشمند و تبلت ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند. همانگونه که در درس های قبلی اشاره کردیم، هر کاربری چه دلش بخواهد و چه دلش نخواهد، اطلاعات مهم و حیاتی ای را بر روی تبلت یا گوشی هوشمند خود ذخیره می کند. به همین دلیل نیاز به از بین بردن این اطلاعات در زمان گم شدن یا به سرقت رفتن، بیش از پیش احساس می شود.

سیستم عامل های آی او اس و اندروید اپلیکیشن هایی را در اختیار شما قرار می دهند که امکان پاک کردن اطلاعات از راه دور را میسر می کنند به گونه ای که شما به صورت از راه دور می توانید هر آنچه را که بر روی تبلت یا گوشی هوشمند خود ذخیره کرده اید را پاک کنید!

در ادامه این دوره در مورد این اپلیکیشن ها صحبت خواهیم کرد اما تا آن زمان این نکته را در نظر داشته باشید که این امکان به صورت ۱۰۰٪ کاربردی نیست و در صورت خاموش بودن تلفن هوشمند یا تبلت شما، امکان پاکسازی اطلاعات وجود ندارد.

پشتیبان گیری از اطلاعات

پشتیبان گیری از اطلاعات در دنیای آنلاین یکی از کارهایی است که باید هر کاربری آن را در برنامه هفتگی، ماهیانه و یا سالیانه خود قرار دهد و هر از چند گاهی از اطلاعات مهم خود یک نسخه پشتیبان داشته باشد. تلفن های هوشمند و تبلت ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند و شما باید همواره از اطلاعات خود بر روی آنها یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

خوشبختانه سیستم های عامل آی او اس و اندورید امکانات و همچنین اپلیکیشن ها مختلفی با این هدف دارند که شما به راحتی می توانید توسط آنها این کار را انجام دهید.

نکته: اگر تمایل دارید که در مورد پشتیبان گیری اطلاعات بیشتری کسب کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که در دوره «مبانی پشتیبان گیری از اطلاعات» درسنامه شرکت کنید.

امنیت در ios (عمومی)

 در درس گذشته شما با نکاتی کلی در مورد گوشی های هوشمند و تبلت ها فارغ از سیستم عامل آنها آشنا شدید. همانگونه که در درس اول گفته شد، تمرکز این دوره آموزشی بر روی دو سیستم عامل محبوب در میان کاربران فارسی زبان و به خصوص ایرانی است: آی او اس و اندروید.

در این درس و درس آینده در مورد امنیت در سیستم عامل آی او اس صحبت خواهیم کرد و سپس در طی دو درس به امنیت در سیستم عامل اندروید خواهیم پرداخت.

همانطوری که از عنوان این درس مشخص است، در این درس به جنبه های عمومی امنیت در آی او اس خواهیم پرداخت و در درس آینده با معرفی اپلیکیشن ها و ترفندهای مختلف، شما را در افزایش امنیت در آی فون و یا آی پدتان کمک خواهیم کرد.

قبل از آنکه به سراغ آی فون یا آی پد خود بروید، باید بر روی نکته ای مهم و حیاتی مجددا تاکید کنیم و این نکته آن است که به هیچ عنوان آی فون یا آی پد خود را جیلبرک نکنید. علت این پیشنهاد را در درس اول بیان کردیم، اما به دلیل اهمیت آن بار دیگر به آن اشاره می کنیم: در اکثر موارد نسخه های جیلبرک دارای حفره های امنیتی زیادی هستند و به دلیل آنکه اپل در قبال نسخه های جیلبرک هیچگونه مسئولیتی ندارد، امکان رفع این حفره های امنیتی خیلی کم و یا زمان بر است. پس فراموش نکنید که اگر به امنیت خود اهمیت می دهید و علاقه ندارید که اپلیکیشنی جاسوسی شما را بکند، از جیلبرک کردن آی فون یا آی پد خود شدیدا خودداری کنید.

با این مقدمه زمان آن رسیده است که به سراغ آی فون یا آی پد خود بروید و نکاتی که در ادامه این درس بیان کرده ایم را انجام دهید تا امنیت دستگاه خود را بیش از پیش کنید.

نکته: دقت کنید که برخی از این گزینه هایی که در ادامه در مورد آنها توضیح داده می شود، ممکن است تنها در آی فون یا آی پد در دسترس باشند، نه هر دو.

تنظیمات Settings

یکی از بخش های کلیدی آی او اس، بخش تنظیمات یا Settings است که تمرکز این درس بر روی این بخش است و علت آن به ساختار بسته آی او اس باز می گردد که امکان تغییرات زیادی در مقایسه با سیستم عامل اندروید را به کاربران نمی دهد.

Wifi و ‌Bluetooth

وای فای و بلوتوث دو امکان کاربردی اند که در دستگاه های آی او اس وجود دارند و به کمک آنها می توان به اینترنت وصل شد و یا اطلاعاتی را از طریق بلوتوث منتقل کرد. آنچه که باید در مورد این دو امکان کاربردی همواره به خاطر داشته باشید آن است که در زمان هایی که از آنها استفاده نمی کنید، وای فای و بلوتوث دستگاه خود را خاموش کنید. این کار علاوه بر اینکه باعث می شود تا مصرف باتری دستگاه شما کاهش

پیدا کند، به امنیت شما و جلوگیری از سرقت احتمالی اطلاعات موجود بر روی آی فون یا آی پدتان کمک زیادی می کند.

General

گزینه General یا تنظیمات عمومی یکی از بخش های کلیدی در آی او اس است که شما به کمک بخش های مختلف در آن می توانید آی فون یا آی پد خود را امن تر از گذشته کنید.

About: در اولین قدم پس از انتخاب General، شما باید به قسمت About بروید و شماره سریال (Serial Number) و شماره IMEI را یادداشت کنید تا در زمانی که آی فون یا آی پد شما گم و یا به سرقت می رود، دستکم امیدی برای پیدا کردن آن داشته باشید، هر چند که اپلیکیشنی با نام Find my iPhone نیز تا حدودی به شما در این مورد کمک می کند. در درس بعدی در مورد این اپلیکیشن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اگر به پایین بخش About بروید، دو گزینه با نام‌های Advertising و Diagnostics & Usage مشاهده می کنید که برای مدیریت حریم خصوصی به کار شما می آیند. اگر شما بخواهید که آگهی های مشابه با آنچه که بر روی آی فون یا آی پد خود جستجو می کنید و یا می خوانید را مشاهده نکنید و به عبارتی دیگر، توسط اپلیکیشن های خود برای نمایش آگهی مرتبط با فعالیت آنلاین تان، رصد نشوید، باید گزینه Limit Ad Tracking را فعال (On) کنید. اگر هم تاکنون این گزینه را فعال نکرده بودید (که پیشنهاد ما فعال کردن آن است)، پس از فعال کردن آن، بر روی Reset Advertising Identifier کلیک کنید تا کلیه اطلاعاتی که تاکنون از شما ذخیره شده است، از بین بروند.

amniat-smartphone-01

همانگونه که از نام گزینه Diagnostics & Usage مشخص است، این بخش وظیفه بررسی مشکلات پیش آمده بر روی آی فون یا آی پد تان را بر عهده دارد. با ورود به این بخش شما می توان وضعیت ارسال مشکلات پیش آمده بر روی آی او اس خود را مشخص کنید. پیشنهاد ما به شما آن است که مانند تصویر زیر، گزینه Don’t Send را انتخاب کنید تا آی فون یا آی پد شما به صورت خودکار اطلاعات مختلف را به اپل ارسال نکند. دقت کنید که در صورت فعال بودن این گزینه، در برخی موارد امکان دارد که اطلاعات محل زندگی شما و وضعیت استفاده شما از آی فون یا آی پدتان به اپل ارسال شود!

amniat-smartphone-02

Software Update: به کمک این گزینه شما می توانید آی او اس خود را به آخرین نسخه منتشر شده از طرف اپل به روز کنید. به همین دلیل هر از چند گاهی به اینجا مراجعه کنید تا از به روز بودن آی او اس خود مطمئن شوید. علاوه بر آن و همانگونه که در درس گذشته گفتیم، به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی آی او اس خود را جیلبرک نکنید.

Spotlight Search: به طور قطع تاکنون از بخش جستجو یا Spotlight Search آی فون یا آی پد خود استفاده کرده اید. بخشی که به کمک آن می توانید هر آنچه که در دستگاه آی او اس وجود دارد را جستجو کنید! اما شاید شما جز آن دسته افراد باشید که دوست نداشته باشید بعضی از بخش های آی فون یا آی پدتان توسط یکی از اعضای خانواده یا دوستان تان مشاهده شود.

برای مدیریت جستجو در آی او اس، شما می توانید از گزینه Spotlight Search استفاده کنید و با رفتن به آن، مشخص کنید که چه بخش هایی مورد جستجو قرار بگیرد. مثلا در تصویر زیر محتوای بخش های Podcasts و Videos و Mail در نتایج جستجو ظاهر نمی شوند.

amniat-smartphone-03

Auto-Lock و Passcode Lock: در درس گذشته در مورد اهمیت انتخاب رمز عبور مناسب و قوی صحبت کردیم. شما به کمک این دو گزینه می توانید یک رمز ورود یا پین برای دستگاه آی او اس خود ایجاد و آن را مدیریت کنید. شما به کمک Auto-Lock مشخص می کنید که پس از چه مدتی آی فون یا آی پد شما قفل شود. عدد پیشنهادی ما در این مورد ۱ دقیقه (۱ Minute) است.

amniat-smartphone-04

اگر تاکنون رمز عبوری برای آی فون یا آی پد خود ایجاد نکرده اید، به کمک Passcode Lock می توانید این کار را انجام دهید. برای این کار، تنها کافی است که بر روی Turn Passcode on کلیک کنید و سپس رمز عبور یا پین مورد نظر خود را وارد کنید.

نکته: اگر می خواهید که رمز ورود به آی او اس ساده (پین ۴ رقمی) نباشد و مانند رمز عبور حساب ایمیل تان، پیچیده و طولانی باشد، به شما پیشنهاد می کنیم که گزینه Simple Passcode را غیر فعال (Off) کنید.

amniat-smartphone-05

صبر کنید! هنوز کار ما با Passcode Lock تمام نشده است و چند کار دیگر باقی مانده است:

۱- گزینه مقابل Require Passcode را Immediately انتخاب کنید.

۲- تمامی گزینه های بخش Allow Access When Locked را Off کنید. به عنوان مثال با خاموش کردن گزینه Reply with Message، زمانی که آی فون شما قفل باشد، امکان پاسخ دادن به پیامک ها وجود ندارد.

۳- Erase Data یکی از کاربردی ترین امکانات آی او اس است و در مورد آن به صورت خلاصه در درس گذشته صحبت کردیم. شما با فعال کردن این گزینه، به آی او اس اجازه می دهید که پس از ۱۰ بار تلاش ناموفق برای ورود به آی فون یا آی پدتان، کلیه اطلاعات موجود بر رویشان را پاک کنید. این امکان باعث می شود که امکان لو رفتن اطلاعات آی فون یا آی پدتان از طریق حدس زدن برای بدست آوردن رمز عبور یا پین، تا حدود زیادی کاهش پیدا کند. به همین دلیل، حتما این گزینه را فعال (On) کنید.

Restrictions: همانگونه که از نام این گزینه مشخص است، به کمک آن می توانید دسترسی به بخش های مختلف دستگاه آی او اس خود را محدود و مدیریت کنید. مثلا شما می توانید دسترسی به دوربین عکاسی، مرورگر، آی تیونز و… آی فون یا آی پد خود را محدود کنید به گونه ای که تا زمان وارد کردن پین، امکان باز کردن آنها وجود نداشته باشد.

amniat-smartphone-06

Reset: به احتمال زیاد با خواندن عنوان این گزینه متوجه کارکرد آن شده اید. شما به کمک این گزینه می توانید بخش های مختلف دستگاه آی او اس خود را پاک و به حالت اولیه (تنظیمات کارخانه) بازگردانید. به عنوان مثال اگر بخواهید که کلیه تنظیمات و محتوای موجود بر روی آی او اس خود را پاک کنید، تنها کافی است که گزینه Erase All Content and Settings را انتخاب کنید.

amniat-smartphone-07

Privacy

حریم خصوصی یا Privacy یکی از موضوعاتی است که این روزها در مورد آن بسیار بحث می شود و به دلیل اهمیت آن، توجه به آن با وجود شبکه های اجتماعی مختلف و میلیون ها اپلیکیشن، بیش از پیش احساس می شود.

شما به کمک این گزینه می توانید دسترسی اپلیکیشن های مختلف را تنظیم کنید. مثلا با کمک Location Services می توانید مشخص کنید که چه اپلیکیشن هایی می توانند از مکانی که شما در آنجا هستید آگاه شوند. و یا اینکه چه اپلیکیشن هایی به دفترچه تلفن شما (Contacts) دسترسی داشته باشند.

amniat-smartphone-08

حالا که اهمیت این بخش را متوجه شدید، همین الان و قبل از آنکه ادامه این درس را بخوانید، به بخش Privacy بروید و تمامی بخش ها را چک و دسترسی اپلیکیشن های مختلف به دفترچه تلفن، تقویم، عکس ها و… را بررسی کنید.

iCloud

آی کلود یکی از سرویس های کاربردی شرکت اپل است که شما به کمک آن می توانید از کلیه اطلاعات موجود در آی فون یا آی پد خود پشتیبان گیری کنید. با کلیک کردن بر روی iCloud، شما با تصویری مانند زیر مواجه می شوید که به کمک آن می توانید پشتیبان گیری از دستگاه خود را مدیریت کنید.

amniat-smartphone-09

به عنوان مثال در تصویر بالا از تمامی بخش های موجود در آی فون یا آی پد به جز Passbook، پشتیبان گیری می شود. حالا اگر شما بخواهید که پشتیبان گیری از بخش Mail را قطع کنید، تنها کافی است که گزینه مقابل Mail را به حالت OFF درآورید. به همین راحتی!

در اینجا بد نیست که کارکرد Photo Stream را نیز توضیح دهیم. با فعال کردن Photo Stream، شما این اجازه را به دستگاه خود می دهید که یک نسخه از کلیه عکس هایی که می گیرید را به آی کلود ارسال کند. دقت کنید که دستگاه شما زمانی عکس ها را به آی کلود ارسال می کند که شما آن را به اینترنت بی سیم یا همان Wi-Fi متصل کرده باشید.

علاوه بر Photo Stream، سیستم عامل آی او اس یک امکان طلایی دارد که باید آن را همواره روشن یا ON نگه دارید و آن Find My iPhone (در آی پد Find My iPad) است.

همانگونه که از نام این امکان مشخص است، شما به کمک این امکان می توانید مکان دستگاه خود را در صورت گم شدن یا دزدیده شدن پیدا کنید. البته باید بدانید که اگر دستگاه شما خاموش باشد، امکان رهگیری آی فون یا آی پدتان وجود ندارد و به همین دلیل، اگر دستگاه شما دزدیده شود و آقا یا خانم دزد آن را خاموش کند، امکان رهگیری آن در اختیارتان نیست! با این حال وجود چنین امکانی از نبود آن بهتر است، نه؟

نکته: اگر زمانی خواستید که اطلاعات موجود بر روی آی کلود خود را پاک کنید، تنها کافی است که بر روی گزینه Delete Account کلیک کنید.

amniat-smartphone-10

اگر به پایین ترین قسمت آی کلود بروید، گزینه با نام «Storage & Backup» را مشاهده خواهید کرد که کارکرد آن مدیریت آی کلود است. منظور از مدیریت نیز آن است که شما به کمک آن می توانید اطلاعاتی کلی مانند میزان فضای آی کلود (به صورت پیش فرض، حجم آی کلود ۵ گیگابایت است)، میزان فضای استفاده شده و باقی مانده را مشاهده کنید. علاوه بر این، به کمک گزینه Manage Storage می توانید اطلاعاتی که بر روی آی کلود ریخته اید را مدیریت کنید. مثلا اگر فضای ۵ گیگابایتی تان پر شده باشد، با استفاده از این گزینه می توانید به راحتی اطلاعاتی که دیگر به دردتان نمی خورد را پاک کنید.

اگر زمانی هم خواستید که هیچگونه اطلاعاتی بر روی آی کلود بارگذاری نشود، با خاموش کردن گزینه iCloud Backup این کار را می توانید انجام دهید. هر چند که ما به شما پیشنهاد می کنیم که این کار را انجام ندهید مگر در مواردی خاص.

نکته: آی کلود به صورت روزانه و خودکار از اطلاعات موجود بر روی دستگاه شما پشتیبان گیری می کند، اما اگر به هر دلیلی خواستید که این کار را به صورت دستی انجام دهید، می توانید از گزینه Back Up Now که از طریق Storage & Backup در دسترس است، این کار را انجام دهید.

amniat-smartphone-11

Phone

استفاده از امکانات این بخش بسته به شرکت ارائه دهنده خدمات تلفنی می تواند از یک کاربر به کاربر دیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال ممکن است که شرکت مخابراتی ای که سیم کارت خود را از طریق وی تهیه کرده اید، امکان انتقال تماس (Call Forwarding)، انتظار تماس (Call Waiting) و… را ندهد. به همین دلیل دو نکته ای که در ادامه گفته می شود، ممکن است برای تمام کاربران کاربردی نباشد.

Show My Caller ID: به کمک این گزینه، شما می توانید شماره تماس خود را برای گیرنده مخفی کنید و زمانی که به فردی زنگ می زنید، به جای آنکه شماره تلفن همراه شما بر روی صفحه تلفن همراه او ظاهر شود، واژه Blocked Number نمایش داده شود.

Change Voicemail Password: اگر اپراتور سیم کارت آی فون شما از ضبط پیام صوتی پشتیبانی می کند، به شما پیشنهاد می کنیم که رمز عبوری برای صندوق پیام صوتی خود ایجاد کنید تا از شنود شدن پیام های صوتی خود توسط افراد ناشناس جلوگیری کنید.

Message

یکی از امکاناتی که شرکت اپل از آی او اس ۵ به بعد بر روی دستگاه های مختلف خود مانند آی فون و آی پد عرضه کرد، امکان ارسال پیامک از طریق سرویس آی مسیج (iMessage) بود. سرویسی که برای ارسال پیام بین دو دستگاه اپل (مثلا دو آی فون) از بستر اینترنت به جای اپراتور ارائه دهنده خدمات تلفنی استفاده می کند.

شما به کمک گزینه Message می توانید ای مسیج خود را مدیریت کنید.

amniat-smartphone-12

اگر بخواهید امکان آی مسیج را غیرفعال کنید، تنها کافی است که گزینه مقابل iMessage را به حالت OFF درآورید.

نکته: دقت کنید زمانی که آی مسیج را خاموش کنید، کلیه گزینه ها جز بخش SMS/MMS حذف خواهند شد.

اما اگر می خواهید از امکان آی مسیج استفاده کنید، چند مورد را باید همواره در نظر داشته باشید:

۱- اگر می خواهید که فرد گیرنده پیام شما از طریق آی مسیج، از خوانده شدن آن پیام مطلع نشود، باید گزینه Send Read Receipts را خاموش کنید.

۲- Send as SMS را همواره روشن نگه دارید زیرا در حالتی که امکان ارسال از طریق آی مسیج وجود نداشته باشد (مثلا ارسال پیامک به فردی که گوشی وی نوکیا است)، بتوانید پیامک خود را ارسال کنید.

۳- بخش Send & Receive یکی از مهمترین قسمت های آی مسیج است زیرا اگر دقت لازم را نداشته باشید، ممکن است آدرس حساب اپل خود را به افراد ناشناس بدهید و خطر هک شدن یا قربانی اسپمرها شدن را افزایش دهید.

amniat-smartphone-13

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می کنید، شما می توانید مشخص کنید که با چه شماره تلفن یا ایمیلی پیام هایتان از طریق آی مسیج ارسال شود. به عنوان مثال می توانید آدرس ایمیل شخصی، کاری یا اپل خود (youname@me.com) را به عنوان فرستنده انتخاب کنید.

آنچه که به شما در اینجا پیشنهاد می کنیم آن است که در هر دو قسمت You can be reached by iMessage at و Start new conversations from، شماره تلفن همراه خود را به جای آدرس ایمیل انتخاب کنید تا به این صورت امکان از لو رفتن آدرس ایمیل خود جلوگیری کنید.

نکته: اگر در بخش You can be reached by iMessage at تنها شماره تلفن همراه خود را انتخاب کنید، بخش Start new conversation from به خودی خود حذف می شود.

دقت کنید این نکته بسیار مهم است زیرا ممکن است بدون آنکه متوجه شوید، به فردی که آی فون، آی پد یا آی پاد دارد پیامی را ارسال کنید و آدرس ایمیل حساب اپل یا ایمیل شخصی خود را لو دهید.

Safari

امیدواریم تا اینجا خسته نشده باشید!

آخرین قسمتی که می خواهیم در مورد سیستم عامل آی او اس صحبت کنیم، مرورگر اختصاصی اپل با نام سافاری (Safari) است.

زمانی که بر روی Safari کلیک کنید، با تصویری مانند آنچه در زیر مشاهده می کنید مواجه خواهید شد که به کمک هر یک از گزینه ها می توانید تنظیم های مختلفی را انجام دهید. مثلا می توانید موتور جستجوی پیش فرض سافاری (Search Engine) را گوگل، بینگ یا یاهو انتخاب کنید و یا اینکه باز شدن لینک های مختلف (Open Links) را در صفحه جدید یا همان صفحه تنظیم کنید.

amniat-smartphone-14

اما در این میان رعایت چند نکته در امنیت وبگردی شما توسط سافاری بسیار تاثیرگذار خواهد بود:

۱- گزینه AutoFill را همواره Off انتخاب کنید تا از انتشار تصادفی اطلاعات شخصی خود مانند شماره تماس و… جلوگیری کنید.

۲- اگر می خواهید که در زمان وبگردی هیچ اثری از فعالیت شما بر روی سافاری باقی نماند، باید گزینه Private Browsing را روشن (ON) کنید.

۳- اگر علاقه ای به ذخیره شدن کوکی ندارید، به شما پیشنهاد می کنیم که وضعیت Accept Cookies را در حالت Never تنظیم کنید هر چند که این کار ممکن است باعث مشکلاتی در وبگردی شما شود. البته فراموش نکنید که هرگز گزینه مقابل Accept Cookies را Always انتخاب نکنید.

۴- به صورت دوره ای (مثلا هر یک ماه یکبار) بر روی Clear History و Clear Cookies and Data کلیک کنید تا کلیه اطلاعات و رمزهای عبور و… ذخیره شده درباره وبگردی شما کاملا حذف شوند.

amniat-smartphone-15

نکته: اگر بخواهید که اطلاعات یک سایت خاص را از مرورگر سافاری خود پاکسازی کنید، باید به گزینه Advanced که در پایین ترین بخش تنظیمات سافاری است بروید و سپس بر روی Website Data کلیک کنید و در نهایت با انتخاب گزینه Edit، اطلاعات هر یک از سایت هایی که می خواهد پاک کنید را با کلیک کردن بر روی دایره قرمز رنگ حذف می کنید.

amniat-smartphone-16

۵- گزینه های Fraud Warning و Block Pop-ups همواره روشن (ON) باشند. در مورد گزینه JavaScript هم پیشنهاد می شود که آن را خاموش (OFF) کنید مگر اینکه به آن نیاز مبرم داشته باشید. فراموش نکنید که بسیاری از حملات سایبری سال های اخیر به دلیل وجود حفره های امنیتی متعدد در جاوااسکریپت، صورت گرفته اند.

در اینجا این درس نسبتا طولانی به پایان می رسد. در درس آینده به صورت دقیق تری به امنیت در آی او اس از طریق اپلیکیشن ها و ترفندهای مختلف خواهیم پرداخت. تا آن زمان بد نیست که این درس را بار دیگر مرور کنید.

درس چهارم- امنیت در ios (تخصصی)

در درس نسبتا طولانی گذشته شما با کلیات امنیت در آی او اس آشنا شدید و یاد گرفتید که چگونه و با کمک امکانات مختلف این سیستم عامل، امنیت آی فون یا آی پد خود را بیش از پیش افزایش دهید. در این درس می خواهیم یک قدم فراتر بگذاریم و به شما چند اپلیکیشن و ترفند مختلف برای بهبود امنیت آی فون یا آی پدتان را بیان کنیم.

اما قبل از آنکه به سراغ این درس برویم باید به این نکته اشاره کنیم که هم اکنون سیستم عامل آی او اس، امن ترین سیستم عامل موجود در بازار تلفن های هوشمند و تبلت ها است که این ویژگی را به دو دلیل بدست آورده است: ساختار بسته سیستم عامل آی او اس و سیاست بسیار سختگیرانه اپل در تایید و در دسترس قرار دادن اپلیکیشن های مختلف در اپ استور.

Find my iPhone

find my iphone

  • در درس گذشته به یکی از امکانات جذاب آی او اس که پیدا کردن آی فون، آی پد یا مک است، اشاره کردیم. این اپلیکیشن که با نام Find my iPhone در اپ استور در دسترس است و علاوه بر این از طریق حساب iCloud نیز به آن دسترسی دارید به شما این امکان را می دهد که:
  • مکان آی فون، آی پد و آی پاد تاچ یا مک خود را بر روی نقشه پیدا کنید.
  • پیام دلخواه خود را در دستگاه مورد نظرتان ظاهر کنید.
  • صدایی به مدت ۲ دقیقه با بلندترین صدای ممکن (حتی اگر دستگاه شما بر روی سکوت- Silent- باشد) پخش کنبد.
  • دستگاه خود را از راه دور قفل کنید.
  • کلیه اطلاعات موجود بر روی دستگاه خود را پاک کنید.
  • حالت گمشده (Lost Mode) را فعال کنید. (برای نسخه های آی او اس ۶ و بالاتر)
  • جهت رانندگی به محلی که دستگاه شما در آنجا قرار دارد را نشان می دهد. (برای نسخه های آی او اس ۶ و بالاتر)
  • و میزان شارژ دستگاه تان را مشاهده کنید.

همانگونه که مشاهده می کنید، این امکان فوق العاده آی او اس بسیار کاربردی است، اما مانند هر چیز دیگری نکات منفی ای نیز دارد. مثلا اگر دستگاه شما خاموش باشد، این اپلیکیشن عملا کار نمی کند و یا اگر به خط اینترنت (چه اینترنت بی سیم و چه اینترنت تلفن همراه) وصل نشود، امکان ردگیری دستگاه تان وجود ندارد!

دانلود اپلیکیشن Find my iPhone

Lookout

lookout

کارکرد این اپلیکیشن مانند Find my iPhone است اما با چند تفاوت عمده که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

با نصب Lookout شما می توانید از به روز بودن سیستم عامل آی او اس خود حتی در حالی که آن را جیلبرک کرده باشید مطمئن شوید و اگر آی او اس شما به روز نباشد، این اپلیکیشن به شما در این مورد اخطار می دهد.

علاوه بر این، Lookout به اتصال اینترنت بی سیم شما دقت زیادی می کند و اگر این اتصال ناامن باشد، مانند آنچه در تصویر زیر مشاهده می کنید، پیام اخطاری دریافت نشان خواهد داد:

lookout

از دیگر امکانات این اپلیکیشن می توان به مواردی مانند ذخیره کردن آخرین مکان آی فون یا آی پد پیش از آنکه باتری آن خالی شود، ایجاد تماس دو طرفه با آی فون یا آی پدی از طریق مرورگر و… اشاره کرد. به شما پیشنهاد می کنیم که این اپلیکیشن رایگان را نصب کنید تا از امکانات مختلف آن آگاه شوید.

دانلود اپلکیشن Lookout

ChatSecure

iphone security

ارتباط از طریق پیام رسان های مختلف (Messenger) مانند یاهو مسنجر یا گوگل تاک یکی از محبوب ترین ابزارهای در میان کاربران اینترنت است و استفاده کنندگان آی فون و آی پد نیز از این قاعده مستثنا نیستند. اما آنچه که در این میان دارای اهمیت است، ارتباط امن میان دو کاربری است که در حال گپ و گفتگو با یکدیگر هستند به گونه ای که امکان شنود مکالمات آنها توسط افراد ناشناس (مانند هکرها) وجود نداشته باشد.

ChatSecure اپلیکیشنی است که برای آی فون و آی پد طراحی شده و همانگونه که از نامش مشخص است، وظیفه امن کردن چت را بر عهده دارد. شما به کمک این اپلیکیشن می توانید کلیه مکالمات خود از طریق پیام رسان های مختلف مانند گوگل تاک، فیس بوک مسنجر و… رمزگذاری کنید تا امکان شنود آنها از بین برود.

نکته: برای اطلاعات بیشتر در مورد اهمیت امن بودن یک پیام رسان، بد نیست که دوره «مبانی امنیت در کامپیوتر و اینترنت» را بگذرانید.

دانلود اپلیکیشن ChatSecure

Clueful

آیا تا به حال این سوال برای شما پیش آمده است که اپلیکیشن های مختلف به چه اطلاعاتی از گوشی هوشمند یا تبلت تان دسترسی دارند؟

Clueful اپلیکیشنی تحت وب است که به درخواست کاربران و براساس میزان محبوبیت اپلیکیشن های مختلف، دسترسی آنها را به اطلاعات موجود بر روی دستگاه آنها را بررسی می کند. به عنوان مثال در تصویر نتایج بررسی Flashlight نمایش داده شده است. براساس این گزارش، این اپلیکیشن چگونگی استفاده کاربر از اپلیکیشن را ضبط و ثبت می کند، امکان رهگیری کاربر را دارد و یا از شماره یکتای آی فون استفاده می کند!

نکته: شما به کمک قسمت جستجوی این اپلیکیشن تحت وب، می توانید نام اپلیکیشن هایی که بر روی دستگاه خود نصب کرده اید را وارد و سپس از وضعیت حریم خصوصی و سایر موارد آن مطلع شوید.

app details

برای نصب این اپلیکیشن نیز نباید به اپ استور مراجعه کنید و تنها کافی است که به سایت این اپلیکیشن از طریق آی فون یا آی پد خود مراجعه کنید و سپس براساس راهنمایی که ظاهر می شود، این سایت را به عنوان یک بوکمارک در صفحه Home ذخیره کنید.

دانلود اپلیکیشن Clueful

Chrome و Opera Mini

در درس گذشته در مورد مرورگر پیش فرض سیستم عامل آی او اس یعنی سافاری صحبت کردیم و چند تنظیم مهم در مورد این مرورگر را نیز با شما در میان گذاشتیم.

اما شاید شما مانند ما علاقه نداشته باشید که از سافاری استفاده کنید و دوست داشته باشید استفاده از مرورگر دیگری را تجربه کنید. در اینجاست که باید به سراغ دو مرورگر کروم و اپرا مینی برویم. دو مرورگری که هر کدام ویژگی های منحصر بفردی دارند که به مرور زمان و با کار کردن با آنها، با این ویژگی ها می توانید آشنا شوید.

مروگر اینترنت web browsers

به عنوان مثال در کروم و با سینک کردن آن به حساب گوگل خود، به راحتی می توانید به بوکمارک های مرورگر کروم در لپ تاپ تان دسترسی پیدا کنید و یا اینکه با استفاده از خاصیت Incognito، به صورت ناشناس وبگردی کنید. البته دقت کنید که در این حالت تنها اطلاعات وبگردی شما در مرورگر ضبط نمی شود و شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی همچنان به محتوای وبگردی شما دسترسی دارد.

شبکه اجتماعی social netword

و یا به کمک اپرا مینی می توانید طعم وبگردی متفاوتی را احساس کنید و به سایت های مختلف با مشکل کمتر و سرعت بیشتر دسترسی پیدا کنید.

اما اگر می خواهید که به معنای واقعی، از طریق آی فون یا آی پد خود به صورت ناشناس وبگردی کنید، بهترین اپلیکیشن در این زمینه، Onion Browser است.

دانلود اپلیکیشن Chrome

دانلود اپلیکیشن Opera Mini

دانلود اپلیکیشن Onion Browser

هم اکنون شما به کمک این درس و درس گذشته به میزان زیادی می توانید امنیت آی فون یا آی پد خود را افزایش دهید هر چند که نباید فراموش کنید امنیت یک مبحث نسبی است.

در دو درس آینده به امنیت در سیستم عامل اندروید خواهیم پرداخت. تا آن زمان بد نیست که این درس و درس گذشته را مرور کنید.

درس پنجم- امنیت در اندروید (عمومی)

در دو درس گذشته شما با امنیت در سیستم عامل آی او اس آشنا شدید و یاد گرفتید که چگونه با استفاده از امکانات مختلف آی او اس و همچنین اپلیکیشن های مختلف، امنیت آی فون، آی پد یا آی پاد خود را افزایش دهید.

با توجه به گستردگی دستگاه هایی که با اندروید کار می کنند، در این درس شما با نکاتی کلی در سیستم عامل اندروید آشنا می شوید که امنیت ابزار اندروید شما را بیش از پیش افزایش می دهند.

در ابزارهای اندروید فارغ از آنکه از چه نسخه ای استفاده می کنید، اکثر تنظیمات مربوط به امنیت از طریق گزینه تنظیمات (Settings) در دسترس است. به همین دلیل بخش اعظم این درس بر روی این گزینه متمرکز است.

نکته: در این دوره ابزاری اندورید ما یک تلفن هوشمند سامسونگ گلکسی اس ۲ و نسخه اندروید آن ۴.۰.۴ است.

Wi-Fi و Bluetooth

در مورد این دو ابزار ارتباطی همان نکاتی که در آی او اس بیان شد را باید در مورد اندروید اجرا کنید. به این معنا که اگر از وای فای و بلوتوث خود استفاده نمی کنید، آنها را خاموش کنید. این کار علاوه بر اینکه باعث افزایش امنیت ابزار اندروید شما می شود، در مصرف باتری تلفن هوشمند یا تبلت تان هم تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

Account and sync

شما به کمک این امکان می توانید حساب های مختلف خود را با دستگاه اندروید خود یک دست یا اصطلاحا سینک کنید. به همین دلیل، در برخی موارد ممکن است که شما یک ایمیل ناشناس و یا مستعار داشته باشید که نمی خواهید هویت واقعی شما در آن ایمیل لو برود.

در این حالت اگر شما آن حساب خود را در این بخش وارد کنید، احتمال اینکه مشخصات واقعی شما لو برود زیاد خواهد بود، به همین دلیل تحت هیچ شرایطی حساب های مختلف خود مانند ایمیل را که با نام مستعار در آنها فعال می کنید را به دستگاه اندروید خود اضافه نکنید تا به این صورت از سینک شدن تصادفی آن با بخش های دیگر دستگاه خود جلوگیری کنید.

Location services

پیشنهاد درسنامه به شما در مورد این بخش آن است که تمامی گزینه ها را غیرفعال کنید تا به این صورت از رهگیری شدن خود توسط اپلیکیشن های مختلف و همچنین موتورهای جستجویی مانند گوگل جلوگیری کند. دقت کنید که با غیرفعال کردن این بخش، امکان Check-in کردن در اپلیکیشن هایی مانند فیس بوک، توییتر و… از بین خواهند رفت.

setting

Security

این بخش را می توان مهمترین بخش برای افزایش امنیت دستگاه اندروید دانست که با داشتن گزینه های مختلف، به شما در افزایش امنیت دستگاه اندرویدتان کمک شایانی می کند.

security setting

Screen lock: اولین نکته ای که باید در مورد این بخش بدانید آن است که همواره قسمت Screen lock یا همان قسمتی که به کمک آن می توانید رمز عبور یا پین کد برای دستگاه اندروید خود انتخاب کنید را فعال کنید. در مورد اهمیت انتخاب رمز عبور یا پین کد در درس های گذشته صحبت کرده ایم و به همین دلیل آنها را مجددا تکرار نمی کنیم.

Automatically lock: مدت زمان قفل شدن خودکار (Automatically lock) دستگاه تان را هم بر روی Immediately تنظیم کنید تا بلافاصله بعد از خاموش شدن صفحه تلفن هوشمند یا تبلت تان، برای ورود از شما درخواست رمز عبور یا پین شود.

Encrypt device و Encrypt SD card: اگر در دوره «مبانی امنیت در کامپیوتر و اینترنت» شرکت کرده باشید، با اهمیت رمزگذاری (Encryption) اطلاعات آشنا هستید و می دانید که شما به کمک این امکان می توانید دسترسی به اطلاعات خود را توسط دیگران محدود کنید.

حال آنکه شما به کمک این گزینه می توانید کلیه اطلاعات موجود در دستگاه و همچنین کارت SD را رمزگذاری کنید تا به این صورت اگر زمانی دستگاه خود را گم کردید و یا به سرقت رفت، نگران افشای اطلاعات موجود در آن نباشید.

دقت کنید که برای رمزگذاری دستگاه و کارت SD، باید رمز عبوری که حداقل ۶ حرف و شامل یک عدد باشد را انتخاب کنید. علاوه بر آن، مدت زمانی حدود یک ساعت یا بیشتر برای رمزگذاری نیاز دارید که در تمام این مدت دستگاه شما باید در حال شارژ باشد.

Set up SIM card lock: این امکان در اکثر گوشی های تلفن همراه (چه هوشمند و چه غیر هوشمند) وجود دارد که به کمک آن می توانید سیم کارت تلفن همراه خود را قفل کنید تا اگر زمانی گوشی شما به دست افراد ناشناس افتاد، برای استفاده از امکانات سیم کارت نیاز به وارد کردن پین کدی باشند که شما تعیین کرده اید.

Unknown sources: اگر شما برنامه نویس اپلیکیشن های اندروید نیستید، به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی این گزینه را فعال نکنید چون با فعال کردن این گزینه شما می توانید اپلیکیشن های مختلف را از منابع مختلف و ناشناس دانلود و نصب کنید. خطری که در این میان شما را تهدید می کند آن است که با فعال کردن این گزینه امکان نصب اپلیکیشن هایی که ممکن است حاوی بدافزار باشند را می دهید و به این صورت خودتان را در خطر قرار می دهید.

نکته: اگر شما بخواهید اپلیکیشن هایی را که خارج از گوگل پلی قرار دارند را بر روی اندروید خود نصب کنید (مثلا اپلیکیشن بازار) باید این گزینه را فعال کنید.

مواردی که در بالا گفته شد تنها کلیاتی از داستان امنیت در دنیای اندورید است و برای آنکه امنیت دستگاه اندروید شما بیش از پیش شود، باید علاوه بر رعایت نکات بالا، از اپلیکیشن های مختلفی استفاده کنید که در درس آینده به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد به گونه ای که به کمک آنها به میزان زیادی می توانید امنیت خود را در دستگاه های اندروید افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *