درس دوم: منوی شروع، نوار وظیفه و فروشگاه ویندوز 10

درس دوم: منوی شروع، نوار وظیفه و فروشگاه ویندوز 10Reviewed by گروه آموزشی F1 on Mar 31Rating:
در درس قبل با شیوه نصب ویندوز ۱۰ و همچنین قابلیتهای آخرین نسخه از سیستم عامل شرکت مایکروسافت آشنا شدیم. از این درس به بعد، قدم به قدم با قابلیت‌های ویندوز ۱۰ به صورت تصویری آشنا خواهیم شد. پیشنهاد می‌کنیم که همزمان با مطالعه این خودآموز، توضیحات داده شده را همچون تصاویر آموزشی‌ای که در این دوره توضیح داده شده، در رایانه خودتان برای درک بهتر اجرا کنید.
 
منوی شروع
تصویر زیر، «Start Menu» (منوی شروع) جدید در ویندوز ۱۰ است.

 

ویندوز 10

همان طور که در تصویر بالا می‌بینید، منوی شروع از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که مانند یک «نقشه راه» شما را به بخش‌های مختلف ویندوز پیوند می‌دهد.
 
در گوشه‌ی بالا سمت چپ، «Username» (نام کاربری) و عکس پروفایل (آواتارتان) قرار دارد. در پایین نام کاربری، «Places» (مکان‌ها) قرار دارد که «File Explorer» (کاوشگر فایل)، «Documents» (اسناد) و «Settings» (تنظیمات) را شامل می‌شود.
 
در پایینِ Places، بخش «Most Used» قرار دارد که در تصویر فوق مواردی مانند «Settings» (تنظیمات)، «Internet Explorer» (مرورگر اینترنت ویندوز)، «Snipping Tools» (ابزار عکسبرداری از صفحه ویندوز)، «File Explorer» (کاوشگرفایل)، «Sticky Notes» (کاغذ یادداشت چسبان)، «Paint»، «Remote Desktop Connection» (اتصال به دسکتاپ از راه دور) و «Windows PowerShell» (ویندوز پاورشل) را شامل می‌شود و ممکن است در کامپیوتر شما، بسته به اینکه از چه برنامه‌هایی بیشترین استفاده را می‌کنید، شامل موارد دیگری باشد. در سمت راست منوی شروع، نمایی از صفحه‌ی شروع ویندوز ۸ با Live Tiles (کاشی‌های زنده) قرار دارد. این بخش قابل تنظیم است و در ادامه در موردش بیشتر بحث می‌شود.
 
تصویر زیر، بخش پایینی منو را نشان می‌دهد. 

 

ویندوز 10
در اینجا، بخشی تحت عنوان «Explore Windows» وجود دارد که شامل سه کاشی با نام‌های «Get Started» (شروع کنید)، «Insider Hub» (هاب داخلی) و «Windows Feedback» (بازخورد ویندوز) است که این بخش‌ها در نسخه RTM ویندوز ۱۰ وجود ندارند (RTM نسخه مربوط به تلفن‌های همراه و تبلت‌ها است). سپس بخش «Everyday Apps» (برنامه‌های کاربردی روزانه) قرار دارد که گزیده‌ای از برنامه‌های کاربردیِ کاربر پسندتر را به صورت کاشی‌های زنده شامل می‌شود. در آخر این‌که، با کلیک بر روی آیکون Expand (بزرگ کردن منو) در گوشه‌ی بالا سمت راستِ منوی شروع (فلش زرد تصویر زیر)، این منو به صورت تمام صفحه قابل مشاهده است. نمای تمام صفحه، منوی شروع را با نسبت مناسب و به طور افقی در کل صفحه نمایش مرتب می‌کند.

 

ویندوز 10

 نمای تمام صفحه از منوی شروع ویندوز ۱۰

 

Taskbar (نوار وظیفه) در ویندوز ۱۰

 

ویندوز 10
نوار وظیفه در ویندوز ۱۰.

 

شکل زیر، نمای نزدیک‌تری از نوار وظیفه ویندوز ۱۰ را نشان می‌دهد:

 

ویندوز 10
در ابتدا و در سمت چپ آیکون ویندوز قرار دارد که با کلیک بر روی آن منوی شروع ویندوز ظاهر می‌شود. در کنار لوگوی ویندوز، Cortana Box (کورتانا باکس) ابتدایی قرار دارد که در این بخش می‌توانید سوال یا عبارتی را تایپ کنید تا کورتانا به جستجوی آن بپردازد یا اینکه می‌توانید با استفاده از آیکون میکروفون و صدای خودتان از کورتانا سوال بپرسید. در کنار کورتانا باکس، آیکون Task View قرار دارد که به کمک آن می‌توانید چندین دسکتاپ مختلف به سیستم‌تان اضافه کنید. آیکون بعدی، همان مرورگر اینترنتی معروف مایکروسافت است. در کنار مرورگر، آیکون File Explorer (کاوشگر فایل) قرار گرفته که با استفاده از آن می‌توانید فایل‌هایتان را مشاهده کنید و آخرین آیکون، Windows Store (فروشگاه ویندوز) است که با کلیک بر روی آن پنجره‌ی فروشگاه باز می‌شود. اندازه این پنجره قابل تغییر است. تا به اینجا به صورت موردی به آیکون‌های نوار وظیفه‌ی ویندوز 10 اشاره شد که در ادامه هر یک از آنها به طور کامل بررسی خواهند شد.
File Explorer (کاوشگر فایل)
با کلیک بر روی آیکون File Explorer (فلش قرمز تصویر زیر)، پنجره ی رابط آن باز می‌شود که به طور پیش فرض، حاوی پوشه‌های پرکاربرد است که در این نسخه‌ی  آموزشی، این پوشه‌ها عبارتند از:
● Videos (ویدیوها)
● Desktop (دسکتاپ)
● Downloads (دانلودها)
● Documents (اسناد)
● Music (موسیقی)

 

ویندوز 10
 کاوشگر فایل در ویندوز ۱۰

 

ویندوز 10
 نمایی از پنجره رابط File Explorer در ویندوز ۱۰

 

 Windows Store (فروشگاه ویندوز)
تا زمان نگارش این دوره، دسترسی به فروشگاه اپلیکیشن‌های ویندوز برای ایرانیان آزاد بوده است، اما به شرطی که موقعیت خود را «ایران» انتخاب نکرده باشید!
دسترسی به فروشگاه ویندوز به دو طریق امکان پذیر است:
 (۱) کلیک بر روی آیکون فروشگاه در نوار وظیفه
 (۲) استفاده از آیکون فروشگاه در منوی شروع ویندوز 
هر دو مورد به ترتیب در تصاویر زیر نشان داده شده‌اند. 

 

ویندوز 10
آیکون فروشگاه در نوار وظیفه

 

ویندوز 10
آیکون فروشگاه ویندوز در منوی شروع ویندوز ۱۰
با کلیک بر روی آیکون فروشگاه ویندوز، پنجره ی فروشگاه به شکل زیر ظاهر می‌شود:

 

ویندوز 10
نمای فروشگاه ویندوز در ویندوز ۱۰
 
 
پیش از این، فروشگاه ویندوز مشابه برنامه کاربردی Metro بود (برنامه های کاربردی Metro اپلیکیشن‌های مخصوص صفحات لمسی (تلبت‌ها و تلفن‌های هوشمند) هستند که برای رابط برنامه‌نویسی نسخه WinRT مایکروسافت نوشته می‌شوند.) ولی این فروشگاه با نسخه قبلی فرق دارد (و در زمان نگارش این آموزش، همچنان در فاز بتا قرار دارد) و بیشتر شبیه یک برنامه کاربردیِ ویندوز (Win app) است. 
 
با کلیک بر روی App categories (دسته‌بندی برنامه‌های کاربردی) منویی در سمت چپ باز می‌شود که در این منو می‌توانید طبقه‌بندی برنامه‌های کاربردی را تغییر دهید و آنها را طبق گزینه‌های زیر مرتب کنید:
● Top free apps (برترین برنامه‌های کاربردی رایگان)
● Top paid apps (برترین برنامه‌های کاربردی پولی)
● Best rated apps (برنامه‌های کاربردی با بالاترین امتیاز)
● Top grossing (پرفروش‌ترین برنامه‌های کاربردی)
و در انتها دسته‌بندی جدیدی به نام «New and rising» (برنامه‌های جدید) وجود دارد. 
 

پرسش ها