https چیست؟ و چه تفاوتی با http دارد!؟

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.
این مقاله سعی دارد تا با زبانی ساده مفهوم https را برای کاربران عادی بیان کند. به همین جهت در آن به مسایل فنی و تکنیکی پرداخته نشده است.

 

مثال: پدرام یک وبسایت دارد که در آن گوشی و تبلت و… می‌فروشد. عرفان به قصد خرید یک تبلت به وبسایت او می‌رود، محصول مورد نظرش را انتخاب و در نهایت فرم اطلاعات را پر می‌کند و روی دکمه‌ی ثبت سفارش کلیک می‌کند. چند لحظه بعد اطلاعات از کامیپوتر عرفان به سرور وبسایت پدرام منتقل می‌شود و پدرام سفارش عرفان را دریافت می‌کند. حالا فرض کنید، در این میان کیارش که یک هکر است، اطلاعات ارسالی عرفان برای پدرام را در میانه‌ی راه بدزدد. حالا علاوه بر پدرام، کیارش هم می‌تواند ببیند که عرفان چه چیزی سفارش داده؟ به چه آدرسی؟ شماره تلفنش چیست؟ چه اقلامی را همراه سفارش اصلی خود سفارش داده است؟ (خب حالا این که چرا کیارش باید چنین اطلاعاتی را بدزدد و این که عرفان چه چیزی خریده و به چه آدرسی خریده، به چه کارش می‌آید، به مفهومی به نام Big Data مربوط می‌شود که مورد بحث این مقاله نیست.)

خب… حالا اگر پدرام به جای این که صفحه‌ی وبسایتش را به جای http با https بسازد، اطلاعات سفارش عرفان ابتدا به صورت کد (رمز) در می‌آید، سپس برای سرور وبسایت پدرام ارسال می‌شود. حالا اگر در میانه‌ی راه، کیارش (هکر) اطلاعات خرید عرفان را بدزدد، با یک سری کد نامفهوم و بی‌معنی روبرو می‌شود.

http و https را به لوله نیز تشبیه می‌کنند. به این ترتیب که می‌گویند http مانند یک لوله‌ی شفاف است که درون آن قابل مشاهده است، اما https مانند یک لوله‌ی کدر است که محتویات آن فقط برای کسانی که در دو سر آن ایستاده‌اند، قابل رؤیت است.

 

https چیست؟

https یک پروتکل رمزنگاری شده است که در صفحات وبسایت برای افزایش امنیت کاربر استفاده می‌شود. 

http مخفف Hypertext Transfer Protocol است و s انتهای https مخفف کلمه‌ی Secure است. اگر در نوار آدرس مرورگر، کنار آدرس سایت، یک قفل سبز رنگ ظاهر شود، به این معنی است که آن صفحه با https رمزنگاری شده است.

https logo

به عنوان یک وبمستر برای این که بتوانید صفحات خود را از http به حالت امن https تغییر دهید، باید یک سرتیفیکیت (گواهی‌نامه) SSL تهیه کنید. اینجا را ببینید.

در ایران یکی از اهداف اصلی وبمسترهایی که به سراغ پروتکل امن https می‌روند، ای‌نماد دو ستاره است. ای‌نماد به صورت پیشفرض یک ستاره است. در صورتی که وبمستری بخواهد ای‌نماد سایت خود را دو ستاره کند، از طرف سازمان ای‌نماد (در واقع وزارت صنعت، معدن و تجارت) مؤظف است تا SSL Certificate را برای سایت خود تهیه کند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظرات