فونت فارسی و دنیای وب

وقتی کاربری سایتی رو باز می کنه، یکی از اولین المان‌‌هایی که روش تاثیر میذاره فونت وب سایت ماست. ورد‍پرس و کلا دنیای اینترنت به صورت پیشفرض فونت خوبی برای زبان فارسی نداره. از فونت های پیشفرض، بهترین ساپورت از زبان فارسی رو فونت تاهوما داره. تا قبل از Css3 وب فارسی درگیر همین فونت نازینابی تاهوما بود اما بعد از Css3 کاربر ایرانی تونست فونت خودش رو به وبسایتش اضافه کنه. توو وردپرس که کار راحت تر هم شده. شاید معروف ترین فونت برای متون، فونت یکان باشه که انصافا هم فونت خوب و خواناییه. اما چند صباحیه که طراحی به اسم مسلم ابراهیمی فونتی رو طراحی کرده که مدعیه از فونت یکان هم خواناتر و بهتره. اسم این فونت هست: IranSans. توو این ایامی که از طراحی این فونت میگذره، ادعای این طراح به مذاق شمار زیادی از کاربران و طراحان اینترنت خوش نشسته و فونت ایران‌سنس رو با فونت یکان و سایر فونت‌های فارسی جایگزین کردند. البته این فونت رایگان نیست و بسته به نوع استفاده ی شما قیمت های مختلفی داره. کم‌ترین مبلغی که برای این فونت دریافت میشه، ۳۸ هزار تومنه.
خانواده فونت ایران سنس به صورت رسمی فقط توو سایت “فونت ایران” عرضه میشه. البته (و متاسفانه) نسخه ی نال (کپی)ش هم توو سایت های فارسی پیدا میشه.
اگه به فونت ها اهمیت میدید، به این لینک برید و فونت رو در حالات مختلف و در مقایسه با سایر فونت ها بررسی کنید:
همون طور که گفته شد، ۳۸ هزار تومن کمترین مبلغیه که بابت این فونت دریافت میشه. یعنی شما اگه بخواهید از این فونت مثلا در یک سایت بزرگ استفاده کنید، باید مبلغ بیشتری رو پرداخت کنید و الخ… .
عده ی زیادی معتقدند که این فونت، قیمت بالایی داره و باید کمتر از این ها قیمت گذاری می شد. از این حیث بهش اعتراضات زیادی وارده.
در مقابل، هستند طراحانی که فونت های خیلی خوبی طراحی کردند و اکثرا هم در کمالی بی‌ادعایی فونت‌هاشون رو رایگان منتشر کردند؛ اما به دلیل قدرت تبلیغاتی پایین، اون طور که مستحقش بودند مطرح نشدند. یکی از این طراحان، شخصیه به اسم صابر راست کردار. این طراح، ۶ فونت فارسی جذاب و خوانا طراحی کرده با اسم های وزیر، صمیم، تنها، شبنم، گندم و پرستو.
این فونت ها رو می تونید از طریق این لینک ببینید، با فونت هایی نظیر یکان، نازنین، میترا و… مقایسه کنید و در نهایت به صورت رایگان دانلود کنید.
سری فونت‌های خانواده‌ی انتظار و MJ هم از فونت‌هایی هستند که مورد اقبال طراحان وب و گرافیک قرار گرفتند، منتها نه برای متون عادی و روزمره. بلکه برای تکه متن های خاص، تیترها، درج در بنرها و…
فونت های رایگان دیگه ای هم هستند که برای مصارف عمومی، خاص، طراحی، متن و امثالهم کاربرد دارند اما باز کمتر شناخته شده هستند. فونت های کردی، افسانه، دستنویس، فرهود، ایران‌نستعلیق، تیکه، مولا، نبی، نی‌ریزی، دیجیتال، کمند، طناز، رز، چهره‌زاده، علی و فتنه شاید معروف ترین فونت‌های این دسته باشند که البته فونت ایران‌نستعلیق دیگه برای کمتر کاربری ناشناخته مونده.
کمتر کسیه که فونت‌های موسوم به سری “B” رو نشناسه، اما شاید یک خط نوشتن در مورد اون‌ها، برای عده‌ای کارآمد باشه. فونت‌های اصلی(؟) و همگانی زبان فارسی با حرف B و یک فاصله شروع میشند. مثلا برای این که فونت یکان رو از منوی فونت‌ هاتون تو ورد پیدا کنید، با سرچ Yekan به جایی نمی رسید، بلکه باید دنبال اسم B Yekan بگردید. همین طور در مورد فونت‌هایی نظیر تیتر، نازنین، میترا و… (B Titr, B Nazanin, B Mitra).

تمام فونت‌های معرفی شده در این نوشته (البته به جز ایران‌سنس) رو می‌تونید از این جا دانلود کنید.

پسورد: www.f1learning.ir

همچنین، پیشنهاد می‌کنم اگه کاربر کروم هستید، این اکستنشن رو نصب کنید. با کمک این اکستنشن می‌تونید ببینید وب‌سایتی که در حال مشاهده‌اش هستید، از چه فونتی استفاده کرده.

میثم عربی

نظرات